Çiçek Otlu

Çiçek Otlu Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili – Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Çiçek Otlu Kimdir?

Çiçek Otlu Yeşiller Sol Parti HDP İstanbul 3. Bölge Milletvekili, siyasetçi, Sosyalist Kadınlar Meclisleri Genel Sözcüsü. Kuruculuğunu Figen Yüksekdağ’ın üstlendiği Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Başkanlığını üstlenmiş, 2017 yılında tutuklanmış ve 2.5 sene cezaevinde tutuklu kalmıştır.

Hayatı boyunca toplam 15 kez gözaltına alındığı ve 6 kez tutuklandığı belirtiliyor.
cicek otlu2 jpg

Çiçek Otlu Nereli?

Çiçek Otlu aslen Sivas’lıdır. Sivas’ta Alevi bir ailenin evladı olarak dünyaya gelmiştir.

1973 doğumludur. Pir Sultan Abdal’ın direnişçi geleneği ile yetiştiği belirtilmektedir. Sistemle ilk çelişkisi Alevi kimliğini gizlemek zorunda kalması ile başlamıştır. Sivas Katliamı esnasında birçok yakınını yitiren Otlu, 2 Temmuz 1993 yılındaki Sivas Katliamı ile birlikte mücadele ile tanıştığını dile getirmiştir.

Gençlik çalışmalarında yer aldığı dönemde katılmış olduğu 1 Mayıs ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde birçok kez gözaltına alınmıştır. İlk olarak 1995 senesinde Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe Kampüsü eyleminde gözaltına alınan Otlu, “Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi olma” iddiası ile tutuklanarak 10 yıl hapis yatmıştır.

Gebze Cezaevi’ne yaşanan direnişe tanıklık etmiş, 2006 senesinde tekrar tutuklanmıştır. Yine 2012 senesinde yasaklı İstanbul Kazlıçeşme Newrozu’na katıldığı için gözaltına alınıp, tutuklanmıştır. 2013 yılında Taksim Gezi Parkı direnişine katıldığı içinde tutuklanan Otlu, en son 2017 senesinde Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı olduğu dönemde tutukluluk yaşamıştır.

Resmi twitter hesabı @cicekotluesp ‘dir.
cicek otlu1 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz