Cem Davran

Cem Davran televizyon dünyasının sevilen isimlerindendir. Peki aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? hakkında merak edilenler, kısaca biyografi ve hayatı ile ilgili bilgiler.

1964 yılının Mart ayında İstanbul Kasımpaşa’da dünyaya gelen Cem Davran, uzun seneler Şehir Tiyatroları Aksesuar Şefliği yapan Mehmet Davran’ın oğludur. Annesinin ismi ise Ayfer Naciye’dir. Aslen nerelisiniz sorusuna İstanbul dediği halde ısrarla dede tarafından nerelisiniz diyenlerede bir cevap İstanbullu oluşum diyor. Boyu 1.77 cm, burcu ise Balık’tır.

İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.

Cem Davran tiyatro hayatı;

1976 ‘da Türkbank Çocuk Tiyatrosu bünyesinde sanat dünyasına giriş yapmıştır. 1977 yılında sınav ile İstanbul Şehir Tiyatrosuna çocuk oyuncu olarak girmiş, 1980’de henüz 16 yaşında iken reşit olmadığı halde özel yetenek maddesinden yararlanarak profesyonel oyuncu kadrosuna dahil edilmiştir.
3 sene İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda yönetim kurulu üyeliği ve genel sanat yönetmeni yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Daha sonra 4 sene Dormen Tiyatrosu’nda, 3 sene de Tiyatro İstanbul’da konuk oyuncu olarak yer aldı. Şehir Tiyatrosu bünyesinde Gölgenin Canı adlı çocuk oyununu sahneye koyan Cem Davran ayrıca çeşitli okullarda tiyatro dersleri vermiştir. Yıldız Üniversitesi Oyuncularını kurmuş ve yönetmiştir. 1996 yılında Gazeteciden Dost, 1997 yılında ise Yeni Baştan adlı oyunlarda Avni Dilligil Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olmuştur.

2000 yılında kendi yazmış olduğu beyefendi adlı tek kişilik oyunu oynayan usta isim günümüze kadar 50 civarında oyunda sahne almıştır. Tiyatro ile birlikte bir çok sinema ve televizyon dizisinde de rol aldı.

1990 yılında Hilal Davran ile evlenmiştir, bu evliliğinden Ali ve Hürcan isimlerinde 2 oğlu vardır.


Oynadığı sinema filmleri;

Taşı Toprağı Altın Şehir, Yusuf ile Kenan, Asılacak Kadın, Kurt Kanunu, Varyemez Oktay, Tersine Dünya, Kahpe Bizans, Balalayka, Ruhsar, Avrupalı, Masum Kadınlar, Melekler ve Kumarbazlar, Bir Ses Böler Geceyi, Ve Panayır Köyden Gider, Niyazi Bey ve Babamın Kemikleri.

Rol aldığı diziler;

Tatlı Bedüş, Ruhsar, Şaşı Felek Çıkmazı, Aşk Meydan Savaşı, Bana Abi De, Patron Kim, Yuvam Yıkılmasın, Çocuğun Var Derdin Var, İlk Göz Ağrısı, Deli Dolu, Fesupanallah, İzmir Çetesi, Bizim Okul, Babam Sınıfta Kaldı, Yedikule Hayat Yokuşu, 7 Yüz, 8. Gün.

Günümüzde oyunculuk ve tiyatro hayatının yanı sıra Kafa Dergisi’nde yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz