Büşra Periz

Büşra Periz hakkında merak edilen müzik kariyeri. Peki kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, mezuniyeti, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1992 yılının Kasım ayında dünyaya gelen genç sanatçı Büşra Periz aslen Rize’lidir ve Rize’de doğmuştur. Trabzon Güzel Sanatlar Lisesi’ni tamamlamış ardından İstanbul’a üniversite eğitimi için gitmiş ve Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümü’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından günümüzde yine aynı üniversite bünyesinde, Şan ana sanat dalında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

2010 ve 2011 seneleri arasında İstanbul Gençlik Senfonisi Orkestrası ile birlikte 1. Keman olarak, Profesyonel Müzik hayatına adım atmıştır. 1 sene sonra ise 2012’de, Boğaziçi Caz Korosu’na katılmış, Boğaziçi Caz Korosu ile birlikte USA Cinnati World Choir Games (Amerika) ve Hungaria Zempleni Fesztival (Macaristan) yarışmalarında toplamda 4 altın madalya kazanmıştır. 2013’te Altılı Konsonans grubuna dahil olmuş, İstanbul Sansev Korolar Festivali ve Yarışması’nda grup olarak En İyi Müzikalite Ödülü’ne layık görülmüştür.

Büşra Periz müzik kariyeri;

2015’te ise Enbe Orkestrası’nın Enbe 2015 isimli albümünde yer almıştır. Albümde başarılı şarkıcı, genç kızların sevgilisi İlyas Yalçıntaş ile birlikte Olmazsa Olmazımsın isimli şarkıyı seslendirmiştir. Seslendirmiş olduğu bu parça kısa sürede Türkiye’de büyük bir hite ulaşmış, Müzik Listeleri’nin 1 numarasına kadar yükselmiştir. Sosyal medya vb. bir çok platformda toplam 100 Milyon civarında dinlenmiştir. Şarkının başarısı, yapımcı şirket tarafından da Altın Plak ile ödüllendirilmiştir.

Büşra Periz, 2017 yılında ise Türkçe, pop, slow tarzında Bir İstanbul Sabahı isimli single çalışmasını müzik severler ile buluşturmuştur. Söylediği bu şarkıda kısa sürede milyonun üzerinde elde etmiştir.

Profesyonel müzik hayatının yanı sıra eğitmen kimliği ile de çalışmalarını sürdürmektedir. 2012 senesinden itibaren, birçok kurumda keman, piyano ve ses eğitimi dersleri vermiştir. 2017 senesinde ise kendi akademisini açarak eğitimci kimliğine kendi akademisinde devam etmeye karar vermiştir. Günümüze kadar toplam 100 civarında öğrenciyi Royal Akademi sınavlarına, 30’un üzerinde öğrenciyi ise konservatuvar sınavlarına hazırlayan isim olmuştur. Diğer bir yandan, Akademi ile birlikte, İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvarı’nda keman ve piyano dersleri vererek öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz