Barış Manço

7

Barış Manço Türk Müzik dünyasının en önemli isimlerindendir. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında vefat etti? gibi bir çok soru merak konusudur. Albümleri, Kısaca Hayatı, Ailesi, çocukları ve biyografi bilgileri.

Usta sanatçı, Barış Manço 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul Üsküdar’da Zeynep Kamil Hastanesi’nde dünyaya gelmiştir. 2. Dünya savaşı döneminde hayata gözlerini açtığı için ailesi ona Mehmet Barış ismini vermişlerdir. Rikkat Hanım yani Barış Manço’nun annesi Türk Sanat Müziği sanatçısı idi ve o dönemde Zeki Mürenin de hocalığını yapmıştır.

Barış Manço Evlilik, aile hayatı, eşi ve çocukları;

1970 yılında Belçika’lı Marie Claude ile evlenmiş aynı yıl boşanmıştır. 1971 yılında 1969 Türkiye Güzeli Azra Balkan ile nişanlanmış, nişan bir sene sonra bozulmuştur.

1978 yılında ise Lale Çağlar (Manço) ile evlenmiştir. Bu evliliğinden, Doğukan Manço ve Batıkan Zorbey Manço isimlerinde iki çocuğu vardır.

1958’de Kafadarlar isimli müzik grubunu kurmuştur. Aynı sene ilk defa sahneye çıkmıştır. İlk resmi konserini ise Galatasaray Lisesi’nde vermiştir. Ardından Harmoniler adlı ikinci müzik grubunu kurmuş ve ilk 45’liğini çıkarmıştır. 1972’de Kurtalan Ekspres grubunu kurmuştur.

Vatani görevini Ankara Polatlı İlçesinde topçu asteğmen olarak yapmıştır.

Müzik kariyerinin dışında Baba Bizi Eversene ve Çiçek Abbas filmlerde oyuncu olarak yer almıştır. Giyim tarzı dışında özellikle takıları, yüzük ve kolyeleri ile bir döneme damgasını vurmuş ve ciddi bir akımın da öncüsü olmuştur.

Müzik kariyerinin yanı sıra özellikle televizyon ekranlarında sunduğu Adam Olacak Çocuk programının Barış abisi olarak hem büyük, hem de tüm çocukların gönüllerinde taht kurmuştur. Barış Manço ile 7’den 77’ye isimli program ile gittiği ülkelere Türkiye’yi tanıtmak için inanılmaz çaba sarfetmiştir. O dönemde her ülkenin televizyon programlarına konuk olmuştur. Türkiye insanını, sanatını, yaşamını ve kültürünü dünyaya tanıtmıştır.

Devlet Sanatçısı ve Kültür Elçisi kimliği ile Türkiye’nin unutulmaz sanatçıları arasında yer almıştır. Toplam beş yabancı dil bilen Barış Manço bu dilleri ana dili gibi konuşmakta idi.

Hayatı boyunca özellikle çocuklar için yaptığı programlar ve şarkılar ile herkesin takdirini kazanmıştır.

Kaç yaşında neden öldü?

01 Şubat 1999 tarihinde gece saat 23:30 sularında İstanbul Moda semtinde bulunan evinde kalp krizi geçirmiştir. Ardından, Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi’ne kaldırılmış 56 yaşında iken saat 01:30 sularında hayata gözlerini yummuştur.

Merhum Barış Manço anne tarafından aslen Adana Kozan’lıdır. Baba tarafından ise tam kesin olmamakla birlikte aslen Siirt Kurtalan’lı olduğu söylenmektedir Diğer bir bilgi de aslen Konya’lı olduğu yönündedir.

Albümleri ise 2023, Baris Mancho, Yeni Bir Gün, 20. Sanat Yılı Disco Manço, Sözüm Meclisten Dışarı, Estağfurullah Ne Haddimize, 24 Ayar, Değmesin Yağlı Boya, Ful Aksesuar 88 Manço Sahibinden İhtiyaçtan, Darısı Başınıza, Mega Manço, Müsaadenizle Çocuklar, Live In Japan, Mançoloji.

Barış Manço Fransız spikere verdiği muhteşem cevap;

Bir dönem Fransa’da bir televizyon kanalında canlı yayına konuk olmuştur. Programın spikeri ise kendisine karşı oldukça küstah tavırlar takınmış, devamlı olarak, Türklere vahşi, barbar ve benzeri kelimeler ile hitap etmiştir. Ardından usta sanatçı, spikere yanında kağıt para olup olmadığını sormuştur. Spiker’de şaşırmıştır ve var diye cevap vermiştir. Peki paranızda olan kişi kim diye sormuştur, oda General diye cevap vermiştir. Diğer kağıt paralarınızdaki kişiler kimlerdir diye tekrar sormuştur. Cevap hep aynı yani General’dir. Barış Manço ise kendi cebinden paralı çıkarır. Der ki bu parada şair Mehmet Akif Ersoy var. Diğerinde Mevlana, düşünürdür. Diğerinde Fatih Sultan Mehmet Adaletin Sembolü. Diğerinde ise Atatürk, Yurtta barış, dünyada barış diyen kişidir. Bizim paralarımız bunlar, Türkler ince ve kibar ruhlu insanlardır. Siz ise yani Fransızlar barbar ve vahşi olduğunuz için hep paralarınızda Savaş Adamlarının fotoğrafları vardır.

Olayın ardından canlı yayın kesilir ve spiker programdan alınır. Yerine başka birisi gelir ve Türklerden özür diler.

7 Yorumlar

  1. babası ırak’lı celali isyanlarında büyük çekmeceye yerleştiriliyorlar babası celali aşiretine bağlı siirt kurtalan bunlar doğru değil. babası öz be öz ırak’lı

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz