Aylin Şengün Taşçı

1967 yılında dünyaya gelen ses sanatçısı Aylin Şengün Taşçı Ankara doğumludur. İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilini Pendik İlkokulu ile Pendik Lisesi’nde tamamlamıştır. 1976 senesinde TRT İstanbul Radyosu TRT Çocuk Korosu sınavını kazanmış ve müziğe adım atmıştır.

1981 senesinde Gökçen Koray yönetiminde TRT İstanbul Gençlik Korosuna soprano ses olarak dahil olmuştur. Aylin Şengün Taşçı İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetim Bölümü mezunudur.

İstanbul Belediye Konservatuvarı Yarı Zamanlı Türk Müziği Bölümünde 6 sene eğitim görmüştür. 1988 yılında Tercüman Gazetesi bünyesinde müzik, kültür ve sanat alanında yazılar yazmıştır. Günaydın gazetesinde ise müzik ve İstanbul üzerine köşe yazıları yazan Aylin Şengün Taşçı 1991 senesinde yazmış olduğu İstanbul yazıları nedeni ile Fatih Belediyesi tarafından Yılın En İyi 13 Kadın Kalemi ödülüne sahip olmuştur.

Geçmişten günümüze BRT, TRT, TGRT, Radyo Klas, Radyo D, Radyo Cumhuriyet ve Best FM Gibi kanal ve radyolarda programlar hazırlamış ve sunmuştur. TRT 2 için hazırlanmış olan Stüdyo İstanbul programında ise 1 sene yönetmen yardımcılığı ve sunuculuk yapmıştır.

2002 yılında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İngilizce İşletme Yüksek Lisans yapan Aylin Şengün Taşçı 2004 senesinde İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğunun Genel Sanat Yönetmenlik görevini üstlenmiştir.

Günümüzde Yeditepe Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi konusunda doktora çalışmalarını sürdürmektedir.

2005 yılında Aşktan Yana isimli solo albüme imzasını atan Aylin Şengün Taşçı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dayı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Taşçı ile evlidir. Bu evliliğinden Tanhan isminde bir oğlu, Mısra isminde ise bir kızı vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz