Aykut Temel

Aykut Temel (d. 25 Mart 1993, İstanbul), Türk oyuncu, yazar ve yönetmen.

Aykut Temel Kimdir?

Aykut Temel, 1993 yılında, İstanbul’da doğdu.

2015 yılında başladığı oyunculuk serüveninde Eric Morris, Uta Hagen ve Sanford Meisner oyunculuk teknikleri başta olmak üzere, birçok oyunculuk tekniği üzerine araştırmalar ve çalışmalar yaptı. Çeşitli atölyelerde ve tiyatrolarda oyuncu ve yaratıcı olarak çalıştıktan sonra, International Fringe Festival kapsamında hazırlanan “Shakespeare Müzesi” adlı oyunda sahneye çıktı. Yine aynı dönemde başrollerini paylaştığı, “Aynı Mezarın Ölüleri” adlı oyunla seyirci karşısındaydı.

Tiyatro dışında, televizyon ve sinema yapımlarında da oyuncu olarak yer alan Aykut Temel, 2021 yılının sonlarında ilk kısa filmi “Boncuk İşi”ni yazdı ve yönetti. Boncuk İşi filmi ile Aykut Temel, Slovakya’da düzenlenen, High Tatras Film Festival’den “En İyi Bağımsız Film ve En iyi İlk Kez Yönetmen”, İsveç’te düzenlenen Stockholm City Film Festival’den, “En İyi İlk Film” Rusya’da düzenlenen Moscow International Short Film Festival’den, kurmaca dalında “En İyi Film” ve son olarak İspanya, Barcelona’da 48.si düzenlenen, “Badalona Film Festival’den, “Jüri Özel Ödülü” ödüllerini kazandı.

2022 yılının Ağustos ayında, Beşiktaş’ta açtığı 75 kişilik tam profesyonel tiyatro sahnesi “Klan Sahne”de yönetmenlik, eğitmenlik, oyunculuk ve yazarlık alanlarındaki çalışmalarına devam eden Aykut Temel, bugüne kadar edindiği bütün sektörel/mesleki bilgi, deneyim ve tecrübelerini, “Aykut Temel Atölye” markası altında, profesyonel oyuncularla ve oyuncu adaylarıyla paylaşıyor.
Aykut Temel
Yer Aldığı Yapımlar ve Ödülleri

Dizi:

2021 – Çukur (Hasan)
2022 – Modern Kadın (Pizzacı)

Tiyatro:

2019 – Shakespeare Müzesi – (Craft Tiyatro)
2019 – Aynı Mezarın Ölüleri (Asmalı Sahne)

Sinema

2019 – Bir Keresinde Tüm Seans Boyunca Sustum – Ahmet (Kısa Film)
2022 – Boncuk İşi (Yazar, Yönetmen ve Yapımcı)

Ödülleri:

En İyi Bağımsız Film / High Tatras Film Festival / Boncuk İşi (2022)
En İyi İlk Kez Yönetmen / High Tatras Film Festival / Boncuk İşi (2022)
En İyi İlk Kısa Film / Stockholm City Film Festival / Boncuk İşi (2022)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz