Alper Çankaya

Alper Çankaya rol aldığı Aile isimli dizi ile dikkat çekmiştir. Başarılı isim hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca oyunculuk kariyeri, biyografi ve hayatı.

Alper Çankaya Kimdir?

Alper Çankaya tiyatrocu, sinema, film ve dizi oyuncusu. Ankara’da Lise eğitimini tamamlayan Çankaya, ardından Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü’nde eğitim almış, ancak 2012 yılında eğitimini yarıda bırakmıştır. Hemen akabinde Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde eğitim hayatına devam etmiştir.

Alper Çankaya Nereli?

Alper Çankaya aslen Tekirdağ doğumludur.

Alper Çankaya Boyu, Kaç Yaşında?

Alper Çankaya 34 yaşındadır. Doğum tarihi 1990. Ancak boyu ve kilosu gibi diğer bilgilerine henüz ulaşılamamıştır.

Alper Çankaya Sevgilisi Kim?

Alper Çankaya genç kızların gözdesi. Haliyle en çok hakkında evlimi? sevgilisi kim? sorusunu cevabı araştırılıyor. Yakışıklı oyuncunun sevgilisi Selin Köseoğlu‘dur. Selin Köseoğlu Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvar mezunu ve oyuncu olarak tanınan bir isimdir.

Başarılı oyuncu ekran severler tarafından özellikle Aile dizisinde rol aldığı Bedri karakteri ile tanınmıştır. Daha önce bir çok tiyatro oyunu, sinema ve dizide de rol almıştır.
alper cankaya4 jpg
Kısaca Hayatı:

Öğrencilik yıllarında Bilkent Tiyatrosu bünyesinde bir çok oyunda sahne almıştır. Aleksey Burago, Daniel Irizarry, Erdal Küçükkömürcü, Jason Hale, Işıl Kasapoğlu, Zeynep Ekin Öner gibi birçok yerli ve yabancı yönetmenle çalışmıştır. John Uecker’ın Method Acting, Susan Main’in Linklater Voice Seminerlerine katılmıştır.

2016 yılının yaz ayında Shangai Theatre Academy bünyesinde burslu olarak geleneksel Çin operası eğitimi alan Çankaya, aynı zamanda 2015 ve 2017 yılları arasında Bilkent Çocuk Tiyatrosu’nda eğitmenlik ve reji asistanlığı görevlerini üstlenmiştir. 2017 yılında Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümü’nü tamamlamış, aynı sene sınıf arkadaşları ile beraber Sahne 367’yi kurmuştur.

Tiyatro Oyunları:

Yabancı / Oyuncu (2022)
Resimli Osmanlı Tarihi / Işık Tasarımı (2020)
Soytarılar 2024 / Oyuncu (2018)
Madde 22 / Oyuncu (2017)
Lefty’i Beklerken / Oyuncu (2016)
Mouthgasm / Oyuncu (2016)
Lady with a Lapdog, with Jokes and a Happy Ending / Oyuncu (2015)
Dr. Korczak Örneği / Oyuncu

Alper Çankaya Oynadığı Sinema ve Diziler

Alper Çankaya Fikret Reyhan‘ın yönettiği “Cam Perde” filmiyle 42’nci İstanbul Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır. Son dönemde ise Aile dizisinden Gaddar isimli diziye transfer olduğu ve Enver karakteri için kamera karşısına geçtiği açıklanmıştır.

Gaddar (Enver)
Aile (Bedri)
Cam Perde (Ömer, Sinema Filmi 2023)
Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? (Komiser Yardımcısı, TV Dizisi 2023)
Baba (Ahmet Kalkan, TV Dizisi 2022)
Ex Aşkım (Sefa, TV Dizisi 2021)
Çukur (Sefa, TV Dizisi 2020)
Söz Senettir (Cihat, Sinema Filmi 2019)
Vatanım Sensin (Arslan, TV Dizisi 2018)

Resmi instagram hesabı @alpercaxn ‘dır.
alper cankaya5 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz