Alim Kasımov

Alim Kasımov Muğam müziğinin usta ismidir. Kariyeri boyunca yaptığı müzik ile bir çok ödülün sahibi ve öncüsü olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda İslam’ın en kırılmaz sütunu Türkiye’mizdir açıklamasında bulunmuştur. Usta sanatçı hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Alim Kasımov Kimdir? Nereli?

1957 yılının Ağustos ayında dünyaya gelen usta sanatçı aslen Azerbaycan asıllıdır. Azerbaycan’da doğmuş, yetişmiş eğitimini yine memleketinde sürdürmüştür. Dünyanın önde gelen muğam yorumcuları arasında yer almaktadır. (Muğam, esas Azerbaycan halk müziğidir.) 1999 senesinde, Uluslararası Müzik Konseyi tarafından UNESCO Müzik Ödülüne layık görülen usta sanatçı Tamilla Aslanova ile evlidir. Bu evliliğinden Farghana Qasimova isminde bir kızı vardır. Kızı Farghana Qasimova ‘da babasına eşlik etmekte, sesi ile oda babası gibi dinleyenleri büyülemektedir. Babasının kızı deyimi tam ona uygun bir deyim olmuştur.

Kızı için Alim Kasımov şu ifadeleri kullanmıştır. “Ben ona çok güveniyorum, ben artık yaşlandım, nerede tökezlesem elimden tutacak olan odur. Ondan büyük destek alıyorum. Normalde bırakmak istiyorum ama kızım izin vermiyor, sahneye onun aşkıyla çıkıyorum. Kızım olduğu kadar annemdir, yani o benim herşeyim, ilk evladım”.

Bir röportaj’da yaptığı ve seslendirdiği eserler için hafızanın çok önemli ve kişiye özgü olduğunu belirtmiştir. Alim Kasımov ayrıca unutulduğunda küçük notlara ve deftere bakmanın da kabul edilebilir bir durum olduğunu dile getirmiştir. Hüsnü Şenlendirici, Rauf Islamov ve Michel Godard gibi müzisyenlerle de işbirliğinde bulunmuştur.

Hayatı boyunca sadece Azerbaycan’da değil, dünyanın çeşitli bir çok ülkesinde konserler vermiştir. Bu ülkelerden bazıları ise Türkiye, Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, İspanya, Brezilya, Hong Kong, Japonya, İran ve Amerika. Ayrıca daha bir çok farklı ülkede konser vermiş, Azerbaycan muğam müziğini tüm dünyaya tanıtmayı başarmış, ülkesinin kültürünü ve müziğini dünyaya tanıtmıştır.

Ayrıca sadece muğam icracısı olarak değil, sufi geleneğinden esinlenen müziği ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Alim Kasımov (Alim Qasımov)’un albümleri Azerbaycan’dan Amerika’ya, Almanya, Fransa’ya kadar bir çok ülkede büyük bir ilgi görmektedir. Albüm çalışmalarını müzik piyasasına Alman müzik firması World Network pazarlamaktadır.

Yaptığı müziğe, aşık tarzı halk müziği geleneğini de barınmakta, Fars ve Türk edebiyatının önemli isimleri de kaynaklık etmektedir. Azerbaycan Edebiyatı’nın önde gelen şairlerin sözlerini bazen aynen, bazende esinlenerek besteleyip yazmıştır. Yaptığı albüm çalışmalarında Fuzuli, Nesimi, Nizami Gencevi ve Aliağa Vahid’den gazeller yer almaktadır.

Resmi instagram hesabını @alimqasimov_official olarak kullanmaktadır. Günümüz itibariyle instagram hesabında ki takipçi sayısı 88,4bin civarındadır. Böylesine usta bir sanatçının yeni nesilden sosyal medyada bu kadar az ilgi görmesi ise açıkcası üzüntü vericidir.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz