Ali Pilli

Ali Pilli hakkında merak edilen soruların cevapları. Özellikle 2020 yılında Koronavirüs nedeni ile tüm ülkelerin Sağlık Bakanları yaptıkları açıklamalar ile gündeme gelmiştir. Hakkında aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi gibi bir çok soru merak konusudur, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1955 yılında dünyaya gelen Ali Pilli aslen Kıbrıs’lıdır. Kıbrıs’a ait bir liman kenti olan Baf’a bağlı Falya (Gökçebel) Köyü’nde doğmuştur.

İlköğretim eğitimini doğup büyüdüğü Falya Köyü’nde okumuş ardından, Ortaokul ve Lise tahsilini Baf Kurtuluş Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini ise, Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Bölümü’nde tamamlayan Pilli, İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde ise İç Hastalıkları Dalında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

Ali Pilli görevleri;

Türkiye’de farklı sağlık birimleri bünyesinde pratisyen hekim olraak çalışmıştır. 1988 ve 1990 seneleri arasında Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde pratisyen hekim. 1994 senesinden itibaren Cengiz Topel Hastanesi, Lefke Sağlık Merkezi ve Güzelyurt Sağlık Merkezi bünyesinde İç Hastalıkları Uzmanı. Güzelyurt Sağlık Merkezi bünyesinde ise sorumlu hekim olarak çalışmıştır.


Siyaset hayatı;

Dr. Ali Pilli, 28 Temmuz 2013 erken genel seçimleri’nde Ulusal Birlik Partisi’nden Güzelyurt Milletvekili seçilmiştir. 2018 erken seçimlerine kadar bu görevine devam etmiştir.

Görev yaptığı süre zarfında, Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Dilekçe Komitesi. Güzelyurt Hastanesi ile ilgili ihale süreci. Süreçte yaşanmış olan ve kamu ihale yasasının pratikte ortaya çıkardıkları zorluklar ile ilgili Meclis Araştırma Komitesi üyeliklerinde bulunmuştur. 7 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen, Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde tekrar UBP Güzelyurt Milletvekili seçilen isim olmuştur. Dilekçe ve Ombudsman Komitesi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Emine Gökeri Pilli ile evli olan Dr. Ali Pilli’nin bu evliliğinden bir çocuğu vardır. 41. Hükümet döneminde Kıbrıs Sağlık Bakanı olarak görev yapmaya başlamıştır. Son dönemde Koronavirüsü nedeni ile Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile sık sık bilgi paylaşımları ile de ülkemizde gündeme gelmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz