Ahmet Özhan

Ahmet Özhan ile Gönül Yolu programı TRT Müzik ekranlarında. Usta sanatçı hakkında merak edilen tüm detaylar! Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Ahmet Özhan Kimdir?

Ahmet Özhan sahne ismi ile tanınan usta sanatçının gerçek ismi Ahmet Şükrü Katıöz’dür. Şarkıcı, tasavvuf müziği sanatçısı, besteci ve oyuncu olarak uzun yıllardır bir çok başarılı projenin içinde yer almıştır. Senelerdir başarılı kariyerini hiç bir zaman çizgisini bozmadan sürdürebilen nadir sanatçılarımızdandır.

Ahmet Özhan Nereli?

Ahmet Özhan aslen Konya’lıdır. Babasının görev nedeni ile bulunduğu Şanlıurfa’da dünyaya gelmiştir. Babasının ismi Ali Nazmi Katıöz’dür. Özgül Özhan, Özcan Özhan

Kısaca Hayatı:

Babası geçmiş yıllarda Emniyet Amiri olarak görev yapmıştır. Bu nedenle babasının görevi dolayısıyla bir çok şehirde yaşamıştır. 1967 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarı’na kabul edilen Özhan, Konservatuvar’dan hocası ve aile dostları olan Recep Birgit, kendisine Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne de devam etmesini tavsiye etmiştir. İstanbul Belediye Konservatuarı mezunudur.

1968 senesinde ilk kez profesyonel olarak İstanbul Bebek semtinde, Bebek Belediye Gazinosunda sahne almıştır. 1970 ve 1980’li senelerin popüler Türk müziği yorumcusu olarak tanınmıştır.

Kariyeri boyunca, Emin Ongan, Akâ Gündüz Kutbay, Recep Birgit, Cüneyd Kosal, Cinuçen Tanrıkorur gibi, önemli musiki üstadlarından birebir istifade etmiştir.

Günümüze kadar bir çok plak ve albüm çalışmasının altına imzasını atan Özhan ayrıca, sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında solist ve sunucu olarak görev yapmıştır. Popüler ve klasik Türk müziğinin yanı sıra, 80’li yılların başından itibaren tasavvuf müziği çalışmaları ile yeni bir akımın da öncüsü olmuş bir isimdir.
ahmet ozhan6 jpg
1981 ve 1991 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı olarak görev yapmıştır. 1991 senesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer alan usta sanatçı, topluluğun genel sanat yönetmenliği görevinden emekli olmuştur.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun sanat yönetmeni olarak dünyanın dört bir yanında düzenlenen Mevlevi programlarında yer almıştır. Ayrıca İstanbul Müzik Festivali olmak üzere dünyanın en önemli müzik etkinliklerinde klasik ve tasavvuf müziği konserlerine katılmıştır.

1980 yılından bu yana Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî’yi anmak için Konya’da gerçekleştirilen Şeb-î Arûs törenlerinde de solist olarak yer almaktadır. Kral Tv Video Müzik ödülleri, Altın Kelebek Ödülleri gibi bir çok ödül töreninde en iyi Türk Sanat Müziği erkek solisti ödülünün sahibi olmuştur. Çocuğumu İstiyorum, Bak Yeşil Yeşil, Küçük Bey, Çaresiz, Gönülden Gönüle, Tövbeler Olsun, Hafız Yusuf Efendi gibi pek çok filmde rol almıştır.

Ahmet Özhan Kaç Yaşında?

Ahmet Özhan 73 yaşındadır. Doğum tarihi 26 Ağustos 1950, burcu ise başak’tır.

Tasavvuf Müziği sanatçısı mesleğini icra etmektedir. Günümüz itibariyle seslendirdiği eserler TRNT Müzik ekranlarında Gönül Yolu ismi ile yayınlanmaktadır.

2022 yılında vefat eden Cerrahi Tarika Lideri Ömer Tuğrul İnançer’in ardından Cerrahi Tarikatı Şeyhi kim oldu? sorusunun cevabı araştırılmıştır. Yapılan açıklamada Cerrahi tarikatının yeni ‘şeyhi’ Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi’nin yeni postnişini, Türk sanat müziği sanatçısı Ahmet Özhan’ın olduğu belirtilmiştir.

Ahmet Özhan Evlilikleri, Ailesi

Ahmet Özhan ilk evliliğini 1976 senesinde Hale Soygazi ile gerçekleştirmiştir. Evliliği 1985 yılında son bulmuştur. Ardından 1986 yılında Hatice Özhan ile evlenmiş 2013 yılında bitmiştir. Üçüncü evliliğini ise 2013 yılında Filiz Akbulut ile gerçekleştirmiştir. Usta sanatçının Özgül isminde bir kızı, Özcan ismindede bir oğlu vardır.

Resmi twitter hesabı @ahmetozhanofis, resmi instagram hesabı ise @ahmetozhanofficial ‘dır.
ahmet ozhan4 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz