KimNereli.net

Suzan Avcı Kimdir?

Suzan Avcı Kimdir?

Oyuncular

16 Şubat 2018

320 kez okundu

Gerçek adı: Suzan Avcı
Doğum Tarihi: 25/09/1937 (81 yaşında)
Burç: Terazi
Meslek: Oyuncu Tiyatrocu
Doğum yeri: Bursa

Suzan Avcı Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Eski Türk sinema tarihinin vamp kadınlarından Suzan Avcı 1937 yılında Bursa‘da dünyaya gelmiştir. Babası Yusuf Bey aslen Kazak Tatarı’dır. Bursa’ya göç etmiştir. Annesi ise Kırım Tatarı olan Behiye Hanım’dır. Babası Suzan Avcı 6 yaşında iken sirozdan yaşamını yitirmiştir. Ardından 24 yaşındaki annesi ve üç kız kardeşi ile yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmıştır.

1950 yılında henüz 13 yaşında iken Yıldız Dergisi tarafından bir yarışma düzenlenmiş ve yarışmayı kazanmış ardından ödül olarak bir sinema filminde rol almaya hak kazanmış ancak annesi izin vermemiştir. 15 yaşına geldiğinde Alp Akşiray ile tanışmış evlenebilmek için 6 ay sonra yaşını mahkeme kararı ile 18 yaptırmış ve evlenerek İzmir’e yerleşmiştir. Alp Akşiray ile Suzan Aksoy tanıştığı dönemde Alp Akşiray’ın nişanlı olduğu ve nişanı bozan, yuva yıkan kadın olarak görülen Suzan Aksu Alp Akşiray’ın ailesi tarafından bir süre istenmemiştir. Ancak Mete isminde bir oğlu olduktan aile tarafından kabul görmeye başlamıştır.Evlenip çocuğu olduktan sonrada aklı sinema dünyasında kalan Suzan Avcı oğlunu kucakladığı gibi İstanbul’a annesinin yanına gitmiş ve Yıldız Mecmuasının sinema güzellik yarışmasına katılmıştır. Yarışmada 3. olan Suzan Avcı daha sonra Muammer Karaca Tiyatrosu’na katılmış, ardından Toto Karaca Tiyatrosu ile devam etmiştir. Bu dönemdede küçük roller ile sinema dünyasına adım atmıştır. Toto Karaca tiyatrosunda metres rolü ile sahne almış ve siyah saçlarını sarıya boyatmıştır. Bu dönemden sonra Suzan Avcı furyası ciddi anlamda çıkış yapmaya başlamış ve ardı ardına sinema teklifleri almaya başlamıştır.

1959 yılında Alp Akşiray’dan boşanmıştır. Bu evliliğinden Mete isminde bir oğlu vardır. İkinci evliliğini 60’lı yıllarda yapımcı Hüseyin Cendere ile yapmış boşanmış son evliliğini ise 1970 yılında senarist Erdoğan Tünaş ile gerçekleştirmiştir. Erdoğan Tünaş yaşamını 2007 yitirmiştir. Bu evliliğinden Binnaz Avcı isminde bir kızı olmuştur. Binnaz Avcı’da annesi gibi oyuncu kimliği ile tanınmaktadır.

Bugüne kadar Ana Gibi Yar Olmaz, Canavar Kadın, Civan Ali, Tütüncü Kız emine, Çoban Kızı, Balıkçının Kızı Gülnaz, Arzu, Pamukçu Güzeli Halime, Yedi Benli Kezban, Osman Çavuş, Düğün Alayı, Hatırla Sevgilim, Kaderin Önüne Geçilmez, Mahalle Arkadaşları, Şoför Ahmet, Ağlama Sevgilim, Bekarlık Sultanlıktır, Temem Bilakis, Kavgasız Yaşayalım, İki Gemi Yanyana, Bana Derler Külhanlı, Cilalı İbo Kadın Avcısı, Erkek Sözü, Erkekler Ağlamaz, Paydos, Yayla Kartalı, Ayrı Dünyalar, Aşk Mabudesi, Fosforlu Cevriyem, Kızıl Maske, Kızgın Adam, İftira, Yalan, Kurtlar Sofrası, Ömerçip, Yadigar, Görgüsüzler ve daha bir çok dizi ve sinema filminde rol almıştır.


[Toplam:0    Ortalama:0/5]

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Suzan Avcı
Gerçek adı: Suzan Avcı
Doğum Tarihi: 25/09/1937 (81 yaşında)
Burç: Terazi
Meslek: Oyuncu Tiyatrocu
Doğum yeri: Bursa
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

330.563 kez okundu

2.

Tarık Akan

261.590 kez okundu

3.

Volkan Demirel

195.988 kez okundu

4.

Tarkan

182.305 kez okundu

5.

Emre Mor

178.229 kez okundu

6.

Ersay Üner

172.719 kez okundu

7.

Serdar Ortaç

154.228 kez okundu

8.

İrem Derici

149.638 kez okundu

9.

Mustafa Ceceli

146.316 kez okundu

10.

Namık Uğurlu

143.601 kez okundu

İllere Göre Ünlüler