Zeynep Dereli

Zeynep Dereli hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca eğitimi, kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Ülkemizin odağı insan olan ilk teknoloji koleji Tink’in kurucusu olan Zehra Zeynep Dereli eğitim girişimcisi kimliği ile tanınmaktadır. Eğitimci kimliğinin yanı sıra, iş insanı, siyasetçi ve yazar’dır.

Tink Eğitim Kurumları bilindiği üzere 2016 yılında dijital çağın ihtiyaçlarına uygun bir eğitim ve öğretim modeli geliştirmek amacı ile kurulmuştur.

Zeynep Dereli eğitim hayatı;

1999 – Princeton Üniversitesi
1995 – Üsküdar Amerikan Lisesi
Londra Üniversitesi SOAS

Kitaplar: Dijital Yerliler: Yeni Nesil Eğitim Modeli

2019 yılında Türkiye’ye özgün bir eğitim modelini ortaya koyduğu Dijital Yerliler kitabı Ekim ayında yayınlanmıştır.

Kariyerinin başlarında İstanbul’daki Dundas&Ünlü Menkul Kıymetler’de Birleşme ve Satın Alma bölümünde çalışmıştır. Daha sonra Londra’da Shell Trading and Shipping firmasında Risk Analizi, Araştırma ve Mevzuat Uyum takımlarında yer alan Dereli, Türkiye’ye döndükten sonra Shell Türkiye’de Finansal Analizci ve Tedarik Analizcisi olarak çalışmıştır.

Zeynep Dereli kariyerinin ikinci bölümüne ise ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına destek veren değişik kuruluşlarda görevler üstlenerek devam etmiştir. Bunlardan ilki Atlantik Konseyi Karadeniz Enerji ve Ekonomik Forumu’nun direktörlüğüdür. Daha sonra düşünce kuruluşlarından Türk Politika Forumu’nun Genel Koordinatörlüğü’nü yürütmüştür. Ayrıca bir dönem SKY Türk ve CNBC-E kanallarında siyaset gündemine ilişkin haftalık “Liderler ve Kararlar” programını hazırlayıp sunmuştur. Tüm bunların yanı sıra APCO Türkiye’nin kuruculuğunu ve CEO’luğunu üstlenmiştir.

Londra Üniversitesi SOAS’de Kalkınma Ekonomileri alanında yüksek lisans ve Princeton Üniversitesi’nde iktisat alanında lisans yapmıştır. Orta Doğu Araştırmaları sertifikası da almıştır.

Katıldığı sivil toplum kuruluşları arasında ise yönetim kurulunda olduğu TÜBİSAD, İTÜ BMT-KAUM ve WTech Danışma Kurulu ile kurucularından olduğu Endeavour bulunmaktadır.

Ali Babacan‘ın Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kurucular Kurulu Üyesi’dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz