Zekeriya Karakaş

Zekeriya Karakaş hakkında merak edilen kaç yaşında? aslen nereli? oynadığı sinema ve diziler gibi soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1977 yılında dünyaya gelen usta oyuncu Zekeriya Karakaş aslen Diyarbakır’ın Eğil İlçesi Oyalı Köyü nüfusuna kayıtlıdır. 9 kardeşi vardır, ailenin tek kısa boylu olan çocuğudur. Gelişim bezleri görevini yerine getirmediği için 12 yaşından sonra uzaması durmuştur. Zazacada Talanbiya denmektedir köylerine. Anlamı ise talan olmuş… Doğduğu ay ve gün net olarak bilinememektedir. Annesinin, Zekeriya Karakaş doğduğu zaman çok soğuk olduğunu, karın insan boyunu geçtiğini, kurtların yiyecek bulamadığı için köylerine kadar indiği bir mevsimde doğduğunu söylediğini dile getirmiştir.

1992 senesinden itibaren Diyarbakır’da yerel radyo ve televizyonların kurulması ile beraber hayallerini gerçekleştirebileceğini düşünmüştür. O dönemlerde Lise eğitimi için Şehir’e yerleşen Karakaş, ilk olarak 1994’te Diyarbakır Bağ Radyo ve Tv’nin çeşitli departmanlarında çalışmaya başlamıştır. Genellikle teknik bölümde, ana kumanda, montaj, radyo kumandası gibi. sonrasında arkadaşları tarafından fark edilmiş, onun için kısa skeçler çekilmeye başlanmıştır.

Kanalda arkadaşlarının ısrarı ile skeçte oynayınca keşfedilmiş taşranın sıkıntılarını esprili bir üslupla anlatan Çakıl Köy TV adlı dizi’de çok beğenilmiştir. Ulusal kanallara çıkmış, kısa sürede ünü artmış ardından Beşik Kertmesi dizisinde rol aldıktan sonra tekliflerin ardı arkası kesilmemiştir. Diziler ile birlikte daha sonra Mahir Günşıray Tiyatrosu’na katılmıştır.

İstanbul Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü mezunudur. Boyu 1.40 cm’dir. Usta oyuncu Alparslan Özmol ile aynı boyda’dır. Youtube video kanalında 7,87 B, resmi instagram hesabında ise toplam 19,8bin civarında takipçisi bulunmaktadır.

Zekeriya Karakaş sinema, dizi ve programları;

Kütahya’nın Pınarları
Cennetten Müjde Alan Adam
Hastane Kapısı
Görünmez Adam
Bir Yıldız Tutuldu
Tuzak
Dönüş
İki Annem
Baba
Beşik Kertmesi
Komik-i Şehir
Sözün Bittiği Yer
Eylül
Olacak O Kadar
Büyük Oyun
Tarık ve Diğerleri
Bez Bebek
Fıkralarla Türkiye
Toprağa Kan Düştü
Ekmek Teknesi
En İyi Arkadaşım
Nuri
Reyting Hamdi
Kollama 1. Sezon
Tewlo
Muhteşem Yüzyıl 1. Sezon
Sırlar Dünyası / Sır Kapısı
Bir Hikayem Var
Dedemin Dolabı
Karaoğlan
Mucize
Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam 2. Sezon
Alemin Kıralı 2. Sezon
Başlık Parası
Salak Oğlan
Türkün Uzayla İmtihanı
Vezir Parmağı
Benim Babam Bir Melek
Kervan 1915
Mucize 2: Aşk

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz