Şükrü Üçüncü

Şükrü Üçüncü hakkında merak edilen oyunculuk, yazarlık ve tiyatro kariyeri. Peki kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1983 yılında dünyaya gelen Şükrü Üçüncü Trabzon Ortahisar İlçesi doğumludur. Aslen ailesi Akçaabat ilçesi Acısu Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Eğitim hayatının tamamını doğup büyüdüğü memleketi Trabzon’da tamamlamıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Bölümü’nde eğitim görmüş bir süre sonra eğitimini yarıda bırakarak oyunculuk kariyeri için ajanslara kayıt olmuştur.

Bir süre sonra Trabzon’dan İstanbul’a giderek basın hayatına adım atmış, İstanbul Cağaloğlu’nda matbaada çalışmıştır. Üniversite döneminde iken yarıda bıraktığı projesi olan fikir dergisi Kızıl Ağaç’ı çıkarmak için arkadaşları ile bir araya gelmiş ancak olmamıştır. Daha sonra Ankara’ya giden başarılı isim orada da reklam ajanslarında çalışmalarını sürdürmüş spor dergileri çıkarmıştır. 2007 senesinde rahatsızlanmış ve kanser’e yakalanmıştır. Hastalığı dolayısıyla tekrar Trabzon’a dönmüştür. Çok genç yaşta yakalandığı hastalığı çok şükür yenmeyi başaran Şükrü Üçüncü 2009 senesinde Trabzon Basının da çalışmaya başlamış, Türksesi Gazetesi, Haber61 ve Karadeniz gibi gazetelerde güvenlik muhabiri olarak çalışmalarını sürdürdü.

2010 yılında Gugulumdakiler Tiyatrosu ile sahne almaya başlayan Üçüncü, çeşitli kitaplar ve tiyatro oyunlarını kaleme aldı. Tüm bunların yanı sıra keman eğitimi de alan Şükrü Üçüncü bir dönem Wushu Milli Takım Antrenörü olarak ta görev almış, ayrıca Türkiye Wushu Federasyonu’nda yöneticilik yapmıştır.

2019 yılında Show Tv ekranlarında yayınlanan Kuzey Yıldızı İlk Aşk isimli dizinin oyuncu kadrosuna katıldı. Başarılı isim dizide Cemal karakterini canlandırmaktadır.

Şükrü Üçüncü oynadığı sinema ve diziler;

2016 – Seni Seven Ölsün (Kasap)
2017 – Sümela’nın Şifresi 3: Cünyor Temel (Şükrü)
2018 – Yeni Gelin (İdris)
2018 – Sen Anlat Karadeniz
2019 – Kuzey Yıldızı İlk Aşk (Cemal)

Kitapları;

Yalı Çetesi (Polisiye Roman), Faili Firar (Polisiye Roman), Sıra Dışı Hastalar.

Yazmış olduğu tiyatro oyunları;

Çanakkale’de bir öykü Kanlı Gömlek (Dram)
Herkes Oyuncu (Polisiye Komedi)
Beni kim öldürdü (Polisiye)
100 Numara sorun (Komedi)
Jurnallenen Kumpanya
Ben ve Ruhum
Lagara Lugara TV
Beni Affet Shakespeare
Elveda Alfredo
Vatandaş Behçet
Nietzsche’nin Yalnızlığı
Gergin aile

Sahne aldığı tiyatro oyunları;

Biz Bunu Hiç Düşünmedik, Bir Sıkıntı Yok, Biz Bunu Çok Düşündük, 46’lıklar, Gözüne Girsin, Kanlı Gömlek, Canım Arkadaşım (Çocuk Oyunu), Herkes Oyuncu ve Elveda Alfredo.

Ödülleri;

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Yerel Muhabiri
Çağdaş Gazeteciler Derneği Yılın Haberi
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yılın Fotoğrafı
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Yılın Röportajı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz