Selvi İlyasoğlu

Selvi İlyasoğlu hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? kısaca güreş kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Selvi İlyasoğlu Kimdir? Aslen Nereli?

Aslen Ahıskalı olduğu belirtilen Milli Güreşçimiz Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Köyceğiz Naip Hüseyin Anadolu Lisesi öğrencisi olan Milli Güreşçi kazandığı ve elde ettiği başarılar ile dünyada adından söz ettirmeyi başarmıştır.

28-30 Mayıs 2021 tarihleri arasında İstanbul’da 23. Uluslararası Gençler Şampiyonlar Güreş Turnuvasında kadınlar 59 kilo da altın madalyanın sahibi olmuştur. Daha önce Türkiye Şampiyonluğu yaşamış ardından uluslararası turnuva da da şampiyon olarak Avrupa Güreş Şampiyonasında ülkemizi temsil etmeye hak kazanmış ve finalde rakibi Kırgız Sezim Zhumonazarova’yu tuşla yenmiş ve altın madalya kazanmıştır.

2021 yılında ise Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası kadınlar 57 kilo’da mindere çıkan Selvi İlyasoğlu finalde İsveçli rakibi Tindra Olivie Dalmyr’ı 4-0 yenerek Dünya Şampiyonu olmuştur. 57 kg’da ABD’li Marina COSME’yi (6-0). çeyrek finalde Moğol rakibi Byambasuren’i (4-3). yarı finalde de Avrupa 2.si Rus rakibi Angelina Pervukhina’yı (5-2) yenmiştir. Finalde ise İsveçli Tindra Olivie DALMYR ile mücadele etmiş ve altın madalya kazanmıştır.

Şampiyonun arkasındaki en büyük emek sahibi ise örnek bir Cumhuriyet Kadını, Köyceğiz Belediyesi Bayan Güreş Takımı Antrenörü Elis Yıldız’dır.

Resmi instagram hesabı: @selvi_m_y

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz