Selahattin Alpay

1

Selahattin Alpay Türk Halk Müziğinin değerli isimlerindendir. Hakkında müzik severler bir çok sorunun cevabını merak ediyor. Kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Selahattin Alpay Kimdir? Aslen Nereli?

1950 yılında dünyaya gelmiştir. İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimini memleketi Malatya’da tamamlamış, Ankara Akşam Ticaret Lisesi’nden mezun olmuştur. Evli ve bu evliliğinden iki kızı birde oğlu olan Selahattin Alpay Malatya Hekimhan İlçesine bağlı Güzelyurt Beldesi Söğüt Köyü nüfusuna kayıtlıdır.

1967 senesinde Malatya Halk Eğitim Merkezi’nde müzik çalışmalarına başlamıştır. Aynı sene ilk 45’liği Emo Suya Gider Eli Boş Gelir ile müzik dünyasına adım atmıştır.

1971 yılında askere gitmeden önce toplam 4 adet 45’lik çıkaran sanatçı Manisa’da askerlik yaptığı birlikte bando bölüğünde şan ve nota dersleri almıştır.

Askerliği bitirdikten sonra bir kamu bankasında çalışmaya başlamış bu dönemde Ankara Halk Evi’nde koroda yer almıştır. 1975’te girmiş olduğu Ankara Radyosu Sanatçılık sınavını kazanmıştır. Hayatına 1981 yılından itibaren İstanbul’da devam etmeye karar vermiş ve İstanbul’a yerleşerek günümüze kadar toplam 23 kase ve cd ile birlikte 9 sinema filminde rol almıştır.

Müzik ve sanat hayatı süresinde 4 kez Yılın Sanatçısı ödülüne layık görüldü. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Solist sanatçı olarak müzik sanat hayatını sürdürmektedir.

1 Yorum

  1. Saygı Değer Sayın T.HM.’nin, Eşsiz ve Değerli Ses Sanatçısı Selahattin Alpay Abimi Başarılarında Dolayı en İçten Tebrik Ediyorum Ve Kutluyorum.( iyiki varsın Büyük ÜSTADIM:)’Saygılarımla: Hakan Batmaz: iST/fATİH,bALAT

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz