Ramil Guliyev

0

Ramil Guliyev ülkemizi Atletizm branşında başarı ile temsil etmeye devam ediyor. Milli sporcu hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ramil Guliyev Kimdir?

Ramil Guliyev’in tam ismi Ramil Eldar oğlu Quliyev’dir. Türk Milli takımında da başarı ile ülkemizi temsil eden Guliyev, Türk sprint atlettir.

Ramil Guliyev Nereli?

Ramil Guliyev aslen Azerbaycan Bakü doğumludur. 2011 yılında Türk vatandaşı olmuş ancak Azerbaycan Atletizm Federasyonu tarafından bu pek hoş karşılanmamıştır.

Ramil Guliyev Başarıları:

Ramil Guliyev Dünya Atletizm Şampiyonası erkekler 200 metrede milli atletimiz olarak yarışmış Usain Bolt’un yarıştığı koşuda seriyi 3. bitirerek Pekin’de 200 metre finaline kalmayı başarmıştır.

Londra 2017 Erkekler Dünya Şampiyonu olmuştur. Aynı sene Elmas Ligi 200 mt’de 1.lik kazanmıştır. Daha önce 2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda Azerbaycan adına mücadele etmiştir. 100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorları sahibi isimdir.

2009 senesinde Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü’nde 2. olmuştur.

Türk vatandaşlığına geçtiği yıl Azerbaycan tarafından tepki ile karşılanmıştır. Ancak Türkiye’nin kendisine verdiği destek ve çalışmalarının daha verimli olduğunu düşünmesi nedeniyle Türk vatandaşlığına geçtiğini ve Türkiye adına şampiyonalara katıldığını belirtmiştir.

2013 yılından bu yana yaşantısını İstanbul’da sürdüren Guliyev, Fenerbahçe spor kulübü altında çalışmalarına devam etmektedir. Bir röportajında Fenerbahçe olmasaydı sporu bırakacağını ancak Başkan Aziz Yıldırım ve kulübün verdiği destek ile tekrar spora sımsıkı sarıldığını belirtmiştir.
Ramil Guliyev

Ramil Guliyev Boyu, Kaç Yaşında?

Ramil Guliyev 32 yaşında ve 1.87 boyundadır. Kilosu 80, burcu ise ikizlerdir.

Antrenörlüğünü Oleg Mukhin üstlenmektedir.

Resmi instagram hesabı kullanıcı ismi @grame90 ‘dır. Günümüz itibariyle takipçi sayısı ise 67.8bin civarındadır.

En büyük hedefinin olimpiyatlar olduğunu, 2024 Olimpiyatları’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek en üst dereceyi elde etmek istemektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz