Mustafa Keser

0

Mustafa Keser Türk Müzik dünyasının usta isimlerindendir. Hakkında ise aslen nereli? kaç yaşında? evli mi? boyu, kilosu kaç? müzik kariyeri, şarkıları, albümleri gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mustafa Keser Kimdir? Nereli?

Usta sanatçı 1945 yılında Elazığ’ın Maden İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. Ortaokul ve Lise yıllarında keman, bağlama ve ud gibi enstrümanları usta bir şekilde çalmaya başlamıştır. Kendisinden 9 yaş küçük bir kız kardeşi vardır. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesinde eğitim gördüğü dönemde Sivas’a gitmiş ve 4 Eylül Lisesi’nden mezun olmuştur. Babasının müzisyen olması ile müziğe ortaokul ve Lise dönemlerinde merak salmıştır. 1975 yılında TRT’nin açmış olduğu amatör ses yarışmasını Türk Halk Müziği dalında kazanan ünlü sanatçı, 1982 yılına kadar TRT İzmir Radyosu’nda mahalli sanatçı olarak görev yapmıştır. Kani Karaca’dan müzik dersleri almıştır.

Bu dönemde Çiğli Askeri Hava Üssünde 4 sene memuriyet, taksicilik, minibüs şoförlüğü ve market işletmeciliği gibi çeşitli işlerde çalışmıştır.

1995 yılında HBB televizyonunda Mustafa Keser ve İstekleriniz isimli bir programı canlı olarak sunmuş ve müzik severlerin isteklerini anında söyleyerek repertuvarının ne kadar kuvvetli olduğunu’da bu program ile ispatlamıştır. Bilinen kadarı ile böyle bir program dünyada ilk kez Mustafa Keser tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir röportaj’da TRT’nin arşivinde 20 bin şarkı olduğunu ve bunların tümünü bildiğini açıklamıştır. Zaten her istenilen eseri anında canlı canlı seslendirmesi de bunun bir kanıtıdır.

Sonraki senelerde ise aynı program Kanal 6, Samanyolu TV ve Flash TV ekranlarında Mustafa Keser Sizlerle ismi ile devam etmiştir. Aynı senelerde Magazin Gazetecileri Derneği, Altın Kelebek ve daha birçok müzik ödülünün sahibi olmuştur.

1978 yılında Nilüfer Hanım ile evlenen Mustafa Keser’in bu evliliğinden üç oğlu vardır. Yunus Emre Keser, Emrah Keser ve Emre Keser.

Albümleri:

Ahu Gözlerine, Söylemesi Benden Dinlemesi Sizden, Seviyorum/Çaresizim. Bana Kötü Diyenler Utansın, Her Güzele Gönül Verme, Üzüm Gözlüm ve Nazlanma isimli albümlere imzasını atmıştır.

Oynadığı Filmler:

Son Darbe, Olacak O Kadar, Cesur Kuşku, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir ve Düğün Dernek 2: Sünnet gibi projelerde oyuncu olarak yer almıştır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz