Mete Sohtaoğlu

0

Mete Sohtaoğlu Bilge İnsanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) Danışma Kurul Üyesi. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Mete Sohtaoğlu Kimdir?

Mete Sohtaoğlu gazeteci, editör, BİLGESAM Danışma Kurulu Üyesi, Ortadoğu – Dış Politika Uzmanı. Asıl mesleği radyoculuk olan Sohtaoğlu, 1994 senesinde Power FM’de stajer olarak radyo dünyasına giriş yapmıştır. Daha sonra 1996 senesinde Radyo İstek, 1997 senesinde ise Açık Radyo’da çalışmaya başlamıştır. Uzun süre yayın sorumlusu olarak görev yapmıştır.

Açık Gazete isimli programı Ömer Madra ve Şerif Erol ile birlikte hazırlamış bir çok ödüle layık görülmüştür. Programın koordinatörlüğünü ve teknik yapımcılığını üstlenmiştir. Yayıncılık hayatı süresince sayısız reklam ve program jingle çalışmalarının altına imzasını atmıştır. Bir çok radyo belgesellerinde koordinatörlüğün yanısıra teknik yapımcı olarak çalışmalarda bulunmuştur.

2000 senesinde IXIR bünyesinde Türkiye’nin ilk profesyonel müzik içerikli web siteleri olan yepnew.com ve basamax.com’da Editör olarak çalışmıştır. O dönem içerisinde ayın, yılın dj’i, yılın radyo programı başlıklarında bazı müzik dergileri tarafından ödüllendirilmiştir.
Mete Sohtaoglu4 jpg
Bazı haber merkezlerinde muhabir olarak çalışmış, çeşitli tiyatro oyunlarında oyuncu olarak yer almıştır.

1995 ve 1996 yılları arasında vatani görevi için Dağ Komanda olarak Tunceli’ye gitmiştir.

Bir süre Radyo 92.3 ve Radyo Kozmos’ta Prodüksiyon Yönetmenliği, Yayın Yönetmeni yardımcılığı yapmıştır. Bir çok müzik yarışmasında jüri üyesi olarak görev yer alımştır. Birçok yerli, yabancı müzik grubu ve müzisyen ile birlikte konser ve turnelerde DJ olarak sahne almıştır.

AVEA ve Efes Dark gibi kuruluşların organizasyonlarında da DJ olarak performans sergilemiş, bazı radyoların kuruluş aşamasında danışman olarak yer almıştır. TAPS, Alegria, Andon ve Kemancı gibi gece kulüplerinin müzik danışmanlığını üstlenmiştir.

Majör Müzik organizasyonda proje sorumlusu, Hammer Müzikte basın danışmanı olarakta çalışan Sohtaoğlu’nun, Vatikan, Ortaçağ, Türk radyo yayıncılığı, Küresel terör üzerine amatör yazı-araştırma çalışmaları bulunmaktadır.

Ahu Özyurt, Osman Kenan Çapoğlu, M. Mustafa Yıldız, Hande Aydemir, Kerem Kırçuval ve Çağla Atlı gibi isimlerin sunduğu bir çok canlı yayın programına konuk olarak katılmıştır.

Efsane radyo programları arasında gösterilen Beton programını hazırlayıp sunmuştur. Japon Kültürü ve Dili üzerine eğitim alan Sohtaoğlu, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Resmi instagram hesabı @mete.sohtaoglu, resmi twitter hesabı ise @metesohtaoglu ‘dur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz