Karamoko Dembele

Karamoko Dembele gelecek yıllarda futbol dünyasının çok şeyler beklediği yıldız futbolcu adayları arasında gösterilmektedir. Hakkında ise kaç yaşında? aslen nereli? boyu, kilosu kaç? hangi takımda oynuyor? dini inancı nedir? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca futbol hayatı ve biyografi bilgileri.

Karamoko Dembele 2003 yılının Şubat ayında İngiltere, Londra’da dünyaya gelmiştir. Burcu balık, kilosu 51, boyu ise 1.62 cm’dir.


Futbol kariyerine İskoçya’nın köklü ekiplerinden Celtic alt yapısında başlamıştır. 15 yaşında iken profesyonel sözleşme imzalamıştır. Günümüzde ise 1. Futbol Ligi’nde Celtic formasını giymektedir. Daha önce Celtic’in 20 yaş altı takımında iken 13 yaşında yeşil sahaya çıkmış ve bu kategoride forma giyen en genç futbolcu olmuştur. 2019 yılında ise Celtic ile Hearts’ın 20 yaş altı takımlarında 16 yaşında yeşil beyazlı formayı giyerek rekoru daha önce elinde bulunduran Jack Aitchison’ın yerine oyuna girmiştir. Bu rekoru da Aitchison’ın elinden almıştır. Yaklaşık 10 dakika sahada kalmış ancak taraftarlar tarafından büyük heyecanla karşılanmış ve kısa süre içinde sahada çok olumlu işlerin altına imzasını atmıştır.

İngiltere ve İskoçya vatandaşlığına sahip Müslüman futbolcudur.

Milli takım kariyeri;

Bugüne kadar 2 kez İskoçya U17, 3 kez İngiltere U15 ve 1 kez de İskoçya U16 Milli takım formalarını giymiştir. İlerleyen süreçte hangi ülkenin A Milli takımında forma giymeyi tercih edeceği de büyük bir merak konusudur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz