İvo Molinas

İvo Molinas ŞALOM Genel Yayın Yönetmeni. Hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

İvo Molinas Kimdir?

İvo Molinas gazeteci, yazar, Türkiye Yahudileri haftalık Şalom Gazetesi Genel yayın yönetmeni ve başyazarı. Diğer yandan Türkiye Yahudileri Cemaati sözcüsü’dür.

İvo Molinas Nereli?

İvo Molinas aslen İstanbul doğumlu, Yahudi asıllı Türk Gazeteci’dir.

7 Aralık 1960 tarihinde o dönemde İstanbul Taksim’de bulunan Fransız hastanesi’nde dünyaya gelmiştir. Ailenin ikinci erkek çocuğu’dur. Babası Pepo Molinas 21 Eylül 2009 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Annesi ise Süzet Hanım’dır.

Bir Türk Yahudisi ve 2400 yıldır bu coğrafyada bulunan Yahudi Toplumu’nun bir ferdi olarak İstanbul’da yaşamaya başlamıştır. İsmi, annesinin tüm muhalefetine karşın, babasının ismi olan ve aslında Urfalı bir Arap Yahudisi olan Abdullah Selvi’den hareketle, İbranice karşılığı olan ‘Ovadya’ (Allah’ın oğlu, kulu) konulmuştur. Ovadya Molinas olarak bir Türk Müslüman’ın hem anlamakta hem telaffuzunda haliyle zorlanacağı isimle hayata adım atmıştır.
Ivo Molinas5 jpg
Ancak annesi ısrarla çok sevdiği Fransız aktör ve şarkıcı Yves Montand’ın annesinin onu kısaca çağırdığı şekliyle, ‘İvo’ ismini ailenin zihnine yerleştirmeye çalışamış ve başarılı olmuştur. İsmi İvo olarak kalmış, ‘Ovadya’ ise 24 yaşında mahkeme kararı ile ‘Vedat’ ismini alana kadar okulda ve resmi dairelerde anılan ismi olmuştur.

İlkokulu genellikle Türk Yahudilerinin yaşadığı Şişli’nin Kurtuluş Mahallesi’nde devlet okulu olan Kurtuluş İlkokulu’nda okumuştur. Saint Benoit Fransız Lisesi mezunudur. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nü tamamlayan Molinas, Lisans üstü diplomasını ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası Pazarlama Bölümü’nde tamamlamıştır.

İki hazırlık yılı okuyarak Fransızcayı çok iyi öğrenmiştir. İyi düzeyde Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

Endüstri Mühendisliğinde öğrenci olan Miryam Kaneti ile okulda tanışmış 3 sene sonra nişanlanmış, Boğaziçi Üniversitesinden mezun olduktan sonra 1985 yılının Mayıs alında evlenmiştir. İki çocuk babasıdır. Eşi Miryam Kaneti’nin babası 1992 yılında yaşamıın yitiren İ.Ü. Medeni Hukuk Bölümü dekanı, Prof. Dr. Selim Kaneti’dir.

Evlendikten sonra birer sanayi kuruluşunda çalışmaya başlamışlardır.

Daha sonra bir master programına yazılarak İstanbul Üniversitesi’nin Hisarüstü kampüsünde iki sene boyunca İngilizce ‘Uluslararası Yöneticilik’ bölümünde karı-koca eğitim almışlardır. Eşi programı birinci, kendisi ise ikinci olarak tamamlamıştır.

İvo Molinas Kaç Yaşında?

İvo Molinas 62 yaşındadır. Doğum tarihi 7 Aralık 1962, burcu ise yay’dır. Resmi twitter hesabı @basyazar, resmi instagram hesabı ise @basyazar ‘dır.
Ivo Molinas1 jpg

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz