Hasan Akgün

0

Hasan Akgün aslen nereli? Kimdir? kaç yaşında? mesleki kariyeri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1955 yılında dünyaya gelen Dr. Hasan Akgün 1994 senesinden bu yana üst üste 5 dönem CHP, Büyükçekmece Belediye Başkanlığını kazanmıştır.

Aslen Trabzon Araklı’lı olan Dr. Hasan Akgün ilköğretim eğitimine Sakarya Adapazarı Kaynarca’da başlamış ardından Florya Şenlikköy Ortaokulu ve Yeşilköy 50. Yıl Lisesini bitirmiştir. Bu iki okulunda ilk mezunları arasında yer almaktadır. Ardından 1978 yılında İstanbul Yabancı Diller Yüksekokulundan mezun olmuştur.

İlk Belediyecilik hayatına 1974 yılının Ekim ayında adım atmıştır. Yüksek öğrenim ile birlikte Sefaköy Belediyesinde çalışma hayatını sürdüren Dr. Hasan Akgün 1979 yılından 1988 yılına kadar Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünün Şehircilik ve Belediyelerin Yönetimi konulu bir çok eğitim programına dahil olmuş ve araştırmalar gerçekleştirmiştir.


1989 ve 1993 seneleri arasında ise Hollanda, Almanya, Fransa ve Belçika’da yerel yönetimlerin yapılarını incelemiş Türkiye’de uygulamalarla karşılaştırmalarını yapmış ve geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirmiştir.

1992 senesinde Belediyelerin Evrensel Gelişimi ve Bütçelerinin Analizi konulu tezi ile İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi bünyesinde yüksek lisansını tamamlamıştır.

1993 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünde doktora eğitimine başlamış, doktora çalışması sırasında, özellikle Fransa’nın güney sahilleri ile İspanya’nın Barselona şehri kıyı planlaması çalışmalarını ve arazi kullanımını incelemiş ve bulgularını, Türkiye’deki uygulamalarla kıyaslamıştır. 1996 yılında, “Kentsel Gelişme Sürecinde Büyükçekmece” konulu doktora tezini bitirmiş ve Doktor ünvanı almaya hak kazanmıştır. Ayrıca FIDAF (Dünya Festivaller Birliği) Onursal Başkanıdır.

Evli ve bu evliliğinden dört evladı vardır çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Dr. Hasan Akgün’ün yayınlanmış kitapları ise Belediyeler ve Bütçelerin Analizi, Kentsel Gelişim Sürecinde Büyükçekmece, Atatürk ve Cumhuriyet, Türkiye’de Yerel Yönetimler: Tarihi ve Bugünü, Türkiye’de ve Avrupa’da Yerel Yönetimler ile birlikte Lozan Barış antlaşması ile ilgili bütün ayrıntıları ve gerçekleri ortaya koyan üç ciltlik Lozan Barış Konferansı, Tutanaklar ve Belgeler.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz