Hamdi Ulukaya

Dünyaca ünlü Chobani yoğurt firmasının sahibi ve kurucusu olan Hamdi Ulukaya yaşantısını Amerika’da sürdürmektedir.

1972 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Hamdi Ulukaya Kürt asıllı aynı zamanda Amerika vatandaşı’dır.

Erzincan İliç ilçesinde ailesi süt besiciliği yapmakta idi. Eğitimini Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi üzerine tamamlamış 1994 senesinde İngilizce eğitim için Amerika’ya gitmiş ve University of Albany’de eğitim görmüştür.

Daha sonra babasının da tavsiyesi ile 2002 senesinde beyaz peynir fabrikası kurmuş asıl yükselişini ise New York’ta kapatılmış olan bir yoğurt fabrikasının satın alımını yaparak gerçekleştirmiştir. Chobani markası kısa bir sürede Amerika’da lider yoğurt markalarından birisi haline gelmiştir.

2013’te Yılın Girişimcisi olarak lanse edilen Hamdi Ulukaya 2014 yılında Forbes tarafından 1.92 milyar dolar servete sahip olarak zenginler listesinde yerini almıştır.

2018 yılında Amerika’da Louise Vongerichten ile sade bir nikah töreniyle evlenmiştir. Ardından Türkiye’nin New York Başkonsolosluğuna giderek Türk yasalarına göre evliliğini resmileştirmiştir. Eşi Louise Vongerichten Food Dreams Vakfı’nın kurucusu, Fransız kökenli Amerikan vatandaşıdır. Ayrıca Amerika’da kurmuş olduğu restoranların yanı sıra sosyal sorumluluk alanında faaliyetler sürdürmektedir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz