Güler Duman

Güler Duman hakkında merak edilen soruların cevapları. Kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? müzik kariyeri, albümleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

30 Haziran 1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelen sanatçı, Türk Halk Müziğini yıllarca usta olarak halka seslendirmiş ve seslendirmeye devam etmektedir.

Güler Duman İlköğretim döneminde Ruhi Su Dostlar Korosu’nun en küçük bireyi olarak koroda yer almıştır. Bu dönemde Mustafa Budan’ın Hakkari’de Bir Mevsim adlı filminde sesi ile yer almış ve sanat dünyasında ismi çok küçük yaşlarda duyulmuştur. Hemen akabinde bir çok albüm teklifi almıştır. 1980 yılında ise Dost Garip isimli ilk albümünü müzik piyasasına sunmuştur. Bu albümü 2 Milyon’a yakın satış rekoruna ulaşmıştır.

Güler Duman İlköğretim, Ortaokul ve Lise’yi bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Bölümü’nü kazanmıştır. Ancak müziğe olan tutkusu nedeni ile okula devam etmemiştir. Ardından İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuştur. Pir Sultan Abdal Mahlasında tezini hazırlayan Duman’ın bu tezi 2004 senesinde kitap olarak yayınlanmıştır.

30. sanat yılını tamamlayan Duman, birçok öğrenci de yetiştirmiş usta sanatçılarımızdandır.

1995 senesinde Kral TV Video Müzik Ödülleri Türk Halk Müziği dalında; En İyi Bayan Sanatçı Ödülünü kazanmış olan usta sanatçı aslen Erzurum Aşkale’lidir.

Güler Duman albümleri;

O Leyli Leyli, Seher Yeli, Dost Garip, Mevlayı Seversen, Dost Dost Diye, Türküler Bizden Dinlemek Sizden, Sazımızla Sözümüzle, Gül Yüzlü Sevdiğim, Ağla Kızılırmak, Halaylarla, Nostaji, Duygu Pınarı, Dört Dilden Dört Telden. Gülen Duman 94, Öl Deseydin Ölmez Miydim?, Ya Dost, Kulluk Benim Olsun Sultanlık Senin, Nazlı Yarı Küskünüm, Türküler Dile Geldir, Misafir Geldim ve Yüreğimden Yüreğinize Sazım.

2 Yorumlar

    • ben isak yavuz güler duman ı ilk dinlediğimde dos garip adlı kasedini almıştım o yıllarda ben de halı dokumacılığı yapıyordum sivas suşeh rinde çok dinledik albümlerini bence çok büyük usta sanatçı kendine saygı ve selamlarımı iletirim

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz