Giovanni Guidetti

1

Giovanni Guidetti hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? eşi kim? kısaca kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

1972 yılının Şubat ayında, İtalya Modena’da dünyaya gelmiştir. İtalyan antrenör, geçmişte bir süre voleybol oynamış, hatta o dönemde antrenörlüğünü babası üstlenmiştir. İlerleyen süreçte ise voleybol antrenörü olmaya karar vermiştir.

1995 senesinden 1998’e kadar İtalyan ekiplerinden Spezzano takımını çalıştırmış, 1997 yılında takımın 1. Lig’e yükselmesinde büyük emek harcamıştır. Yaşamış olduğu başarı ile İtalya’da yılın antrenörü seçilmiştir.

Günümüzde hem Türkiye Milli takımını, hem de Vakıfbank Spor Kulübü takımını çalıştırarak kariyerini sürdürmektedir.

Giovanni Guidetti kiminle evli? eşi kim?

2008 yılında Türkiye’ye geldiğinde uzun süre ciddi bir şaşkınlık yaşamış bir türlü İstanbul’a alışamamıştır. Daha sonra inancını yitirmemiş ve profesyonelliğinden ödün vermemiş, İstanbul’a alışmış hatta aşık olmuştur. Bir süre sonra takımda oyuncusu olan ve çalıştırdığı Milli Basketbolcu Bahar Toksoy’a aşık olmuştur. 2013 yılında Bahar Toksoy ile evlenen Giovanni Guidetti’nin bu evliliğinden Alison isminde bir kızı vardır. Evinde ortak dil olarak İngilizce konuştuklarını, kendisinin kızına İtalyanca, annesinin ise Türkçe öğrettiğini dile getirmiştir.

Dönemin kulüp başkanı İlker Aycı ile beraber kız istemeye gitmiş, Türk usulü bir törenin ardından dünyaevine girmiştir. Hatta İstanbul’da kıyılmış olan nikahın ardından eşinin memleketine Aydın Çine İlçesi Dorumlar Köyü’ne gitmiş, at üstünde gelen eşini 8 köşeli bir şapka ile karşılamış, üzerine bir de Aydın Zeybeği oynamıştır.

Dünyanın en büyük voleybol koçlarından birisi olan Guidetti, VakıfBank takımı ile son 2 Dünya ve Avrupa şampiyonluğu kazanmış ve Uluslararası alanda voleybola damgasını vurmayı başarmıştır.

Giovanni Guidetti çalıştırdığı takımlar;

2000 – 2001 arasında Amerika Birleşik Devletleri Bayan A Milli Takımını çalıştıran Guidetti daha sonra sırası ile;
2001/2003 – İtalya (Vicenza)
2003/2004 – İtalya (Modena) / Bulgaristan Kadın Milli Voleybol Takımı
2004/2007 – İtalya (Chieri) / Almanya Kadın Milli Voleybol Takımı
2008/2015 – Türkiye (Vakıfbank Spor Kulübü) / Almanya Kadın Milli Voleybol Takımı
2015/2017 – Türkiye (Vakıfbank Spor Kulübü) / Hollanda Kadın Milli Voleybol Takımı
2017 – Vakıfbank Spor Kulübü / Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz