Feridun Zaimoğlu

Feridun Zaimoğlu Almanya’da yaşantısını sürdürmektedir. Hakkında pek çok soruya cevaplar! Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Feridun Zaimoğlu Kimdir?

Feridun Zaimoğlu gazeteci, yazar, tiyatro, roman, hikaye ve deneme yazarı. Belhe Zaimoğlu isminde bir kız kardeşi vardır. 1995 yılından bu yana Alman dilinin Çağdaş Alman dili şairleri arasında yer almaktadır. Görsel sanatlar ile ilgili olan Zaimoğlu, ilk kitabını 1995 yılında Kafa Örtüsü ismiyle okurseverlerle buluşturmuştur.

Feridun Zaimoğlu Nereli?

Feridun Zaimoğlu aslen Bolu’ludur.

Göçmenmisiniz sorusunun cevabını şu şekilde vermiştir. Hayır annem ve babam Göçmen. Türk kökenli bir Alman yazarım açıklamasında bulunmuştur. Kızkardeşim ve ben, ikinci, üçüncü hatta dördüncü nesle mensup Türk kökenli ya da diğer yabancı kökenli insanlar burada doğmuş olanlar ya da belki benim gibi Türkiye’de doğmuş ve sonra Almanya’ya gelmiş, getirilmiş insanlar bir defa göç ettiler bu ülkeye ve bu göç bitti. Ben 46 yaşındayım 42 senemi Almanya’da geçirdim o yüzden ben Türk kökenli bir Alman yazarım. açıklamalarını gerçekleştirmiştir.
feridun zaimoglu2 jpg
Kısaca Hayatı:

1964 yılında Bolu’da dünyaya gelen Zaimoğlu, 1 yaşındayken 1965 senesinde ailesi ile birlikte Almanya’ya taşınmıştır. Belhe Zaimoğlu isminde bir kardeşi vardır.

Almanca olarak yayımlanan Yedikule- Siebentürmeviertel isimli eseri, Almanya’da 2015 En İyi Roman Ödülü’ne aday gösterilmiştir. 20 kişilik listede Alina Bronsky, Jenny Erpenbeck, Valerie Fritsch, Steffen Kopetzky, Ilija Trojanow, Ulrich Peltzer ve Clemens J. Setz gibi yazarlar da yer almıştır.

185 seesine kadar Berlin ve Münih’te yaşamış, Kiel’de Tıp ve Sanat okumuştur. Yazı ve eleştirileri Alman gazetelerinde yayınlanmıştır. 1999 senesinden 2000 senesine kadar Mannheim Ulusal Tiyatrosu’nda çalışmışıtr. 2003’de Sylt adasında ada şairi olan Zaimoğlu, 2004 yılının yaz aylarında konuk profesör olarak Berlin Özgür Üniversitesi’nde bir dizi edebiyat konferansı vermiştir. 2005’de Villa Massimo Akademisi’nden burs alarak Roma’ya gitmiştir. 11 Ağustos 2006 tarihinde Türkiye’yi ziyarete gitmiştir. Ziyaret esnasında otobüs kazası geçirmiş, 21 kişinin yaralandığı otobüste annesi ile birlikte sağ kurtulmuştur.

2007 Kısam ayında Tübingen Üniversitesi’nde şiir kürsüsünde yardımcı profesör olmuştur.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz