Erol Berxwedan

0
Erol Berxwedan

Erol Berxwedan Kürt müziğinin önemli isimlerinden birisidir. Hayranları tarafından hakkında merak edilenler. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Erol Berxwedan Kimdir?

Erol Berxwedan Kürt Kültür Kurumu MED Kültür Sanat Derneği çatısı altında çalışmalar gerçekleştiren, Kürt Müziğinin önemli isimlerindendir. 2001 yılından bu yana yaşantısını İstanbul’da sürdürmektedir. Kendisi şarkıcı olan ve sevilen isimlerden Miro ile kardeştir. Bazı kaynaklarda, evli ve bir kızı, bir de oğlu olduğu belirtilmektedir.

Erol Berxwedan Nereli?

Erol Berxwedan aslen doğma büyüme Muş, Varto’ludur. İlkokul ve Lise tahsilini doğup büyüdüğü Varto’da tamamlamıştır.

İlk single çalışması Yarê Tu Zanî ‘nin çalışmalarını İstanbul’da gerçekleştirmiş ve müzik severlerin beğenisine sunmuştur. Daha sonra 10 Ağustos 2009 senesinde Yare Tu Zani / Ayle Daye albüm çalışmasını tamamlamıştır.

Bu albüm ile müzik severlerin gönlünde taht kurmayı başaran ünlü isim, kısa süre içinde müzik piyasasının da yükselen isimlerinden biri olmuştur.

MED Kültür Sanat Derneği bünyesinde uzun süre çalışmalar da bulunmuştur. Günümüze kadar Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın da bir çok şehrinde Newroz kutlamaları ve festivallerde sahne almıştır.

2013 yılında Diroka Emre Mın, 2018 yılında ise Stranen Kevnare albüm çalışmalarını müzik severlerin beğenisine sunmuştur. Ayrıca seslendirdiği Delala Dile Min Yare adlı şarkının klip çalışması büyük beğeni görmüştür.
Erol
Porê Delalamin Sore, Gul Sînemê, Desmal ve Asmin şarkıları da yine aynı büyük ilgi ile karşılanmıştır.

Albüm Çalışmaları:

Stranen Kevnare, Diroka Emre Mın, Yare Tu Zani – Ay Le Daye.

Başarılı sanatçı resmi instagram hesabını @erolberxwedan.official kullanıcı ismi ile kullanmakta. Günümüz itibariyle takipçi sayısı ise 207bin civarındadır. Ayrıca @EROLBERXWEDAN ismi ile bir de youtube video kanalı bulunmaktadır. Video kanalında seslendirdiği, Beyno, Law Law, Elo Dino, Seva Te, Can Hey Can, Kejîzer, Qazê Yar Ha Leylê, Narê Nar Hey Lûlê ve Bermalya Mın gibi bir çok şarkıların videoları yer almaktadır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz