Dilek Arıbal

0

Dilek Arıbal hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? aslen nereli? eğitimi, tiyatro ve oyunculuk kariyeri. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1976 doğumlu güzel oyuncu Dilek Arıbal, aslen Hatay İskenderun’ludur. 1993 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından açılmış olan kurs sınavına katılmış ve kazanmıştır. Altan Erkekli, Vahide Gördüm, Rutkay Aziz, Levent Ülgen ve Nilbanu Engindeniz ile 1 senelik kurs dönemi geçirmiştir. Ardından 1994 senesinde ikiz kız kardeşi ile Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Oyunculuk Ana Sanat Dalı sınavına girmiştir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’de Oyunculuk Ana Sanat Dalı mezunudur.

Üniversite eğitiminin ardından 1.5 sene kadar latin dansları eğitmenliği yapan Dilek Arıbal, daha sonra 2 sene kadar ABD, San Francisco’da İngilizce dil eğitimi almıştır. Ülkemize döndükten sonra Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başlamıştır. 2010 senesinde kadro sınavları sonucunda Devlet Tiyatroları Kadrolu sanatçı olmuştur. İlk görev yeri Diyarbakır Devlet Tiyatrosuna atanması ile gerçekleşmiştir. Daha sonra Ankara Devlet Tiyatrosuna tayin olmuştur. O süreç içerisinde Diyarbakırda iken meme kanseri teşhisi konulan güzel oyuncu tedavisi için tekrar Ankara’ya dönmüştür. iyileştikten sonra Ankara Devlet Tiyatrosunda çalışmalarını sürdürmüştür.


Tiyatro oyunları;

İlk oyunu 12 Öfkeli isimli oyun olmuştur. 2019 senesinde Dünya Tiyatro Gününde, Tiyatro Eleştirmenler Birliği tarafından en iyi oyuncu ödülü verilmiştir. Altın Kız adlı tiyatro oyununda ise Yönetmen yardımcısı olarak görev almıştır.

Oynadığı diziler;

2019 – Beni Bırakma (Yeşim)
2019 – Her Yerde Sen
2019 – Sevdim Seni Bir Kere

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz