Tarkan

Tarkan  sadece Türk Müzik dünyasının değil tüm Avrupa’nın çok yakından tanıdığı sanatçımızdır. Hakkında ise takipçileri genellikle aslen nereli? boyu, kilosu kaç? kaç yaşında? eşi kim? albüm çalışmaları, ailesi gibi bir çok sorunun cevabını merak ediyor. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1972 yılında, Batı Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında doğup büyümüştür. İlköğretim eğitimini, Almanya Alzey Kasabası’nda bir okulda okumuş ardından 15 yaşında ailesi ile birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır. Klasik Türk Müziği eğitimi almıştır. 1990 senesinde Karamürsel Lisesi’nden mezun olmuş ve İstanbul Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik kariyerinin ilk adımlarını atmaya başlamıştır.

Tarkan Aslen nereli?

Ülkemizi Avrupa ve Dünya’da büyük bir başarı ile temsil etmeye devam etmektedir. Tarkan Neşe ve Ali Tevetoğlu çiftinin çocuğudur. Baba tarafından aslen Rize’lidir. Boyu 1.74 cm, kilosu 67, burcu ise terazi’dir.

Albümleri;

Yine Sensiz
Aacayipsin
Come Closer
Metamorfoz
Adımı Kalbine Yaz
Ahde Vefa
10

İlk albümünü 20 yaşında iken, 1992 senesinde Yine Sensiz ile çıkaran ünlü sanatçı bu albümde yer alan Kıl Oldum Abi şarkısı ile büyük bir çıkış yakalamış ve Aacayipsin, Ölürüm Sana gibi parçalar ile başarısını pekiştirmeyi başarmıştır.

Ardından Kış Güneşi, Şımarık, Kuzu Kuzu, Hüp, Verme, Dudu adlı parçalar ile müzik listelerini alt üst etmiştir. 2006 yılında Come Closer İngilizce albümü ile Avrupa listelerine giriş yapmıştır. “Bounce” ve “Start the Fire”, albümden çıkan single’lar oldu. 1 sene sonra, 6. stüdyo albümü Metamorfoz’u yayımladı. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu tarafından takdir edildi.

2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz dinleyiciyle buluştu ve Türkiye’de yılın en çok satan albümü oldu. Türk basını tarafından Megastar, dünya basını tarafından Popun Prensi ve Boğazın Prensi olarak anılmaktadır. Bugüne kadar 15 milyonun üzerinde albüm satmıştır.

2016 yılında Ahde Vefa ve 2017 yılında 10 isimli albümü müzik piyasasındaki yerini almıştır.

Evli mi? eşi kim?

29 Nisan 2016 yılında Pınar Dilek ile evlenmiştir. Eşi Alman vatandaşı olan Tarkan 2017 yılında Almanya Köln’e taşınacağını ve yaşantısını Köln’de sürdüreceğini açıklamıştır.

Etkinlikler, albüm, single, video ve sosyal medya hesapları gibi bir çok bilgiyi Tarkan’ın kendi resmi web sitesinde bulabilirsiniz. Resmi Web Sitesi

8 Yorumlar

  1. Tarkan aslen Rize, Hemşinlidir, Pontus Rumudur.Armağan Çağlayan’da Rize Hemşinlidir aslen ama Sakarya doğup büyümedir, o da Hemşinli bir Pontus Rumdur.

  2. Tarkan abicim seni cok seviyorum cok buyuk hayraninim canimsin abim bitanesin sarkilarin da cok guzel seninle tanismak cok istiyorum muhtesemsin.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz