Şahin Kırbıyık

0

Şahin Kırbıyık hakkında merak edilenler. Kaç yaşında? ne iş yapıyor? aslen nereli? Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1967 yılının Aralık ayında dünyaya gelen başarılı iş insanı aslen Mersin’in Tarsus İlçesi, Kızılmurat Mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Çalışma hayatına barmenlik yaparak başlamıştır. Dedesinin geçmiş te şekercilik yaptığını, Lokum, cezerye ve bandırma gibi yöreye ait olan tatlıların imalatı ile ilgili çalıştığını dile getirmiştir. Şehir merkezinde güzel bir dükkanları olduğunu, babasının işi öğrendikten sonra işi dedesinden devraldığını belirtmiştir. İlerleyen süreçte babası 1970’li senelerde Kırbıyıklar Yem Fabrikası’nı açmış, Şahin Kırbıyık’da esnaflık ve ticareti o dönemlerde öğrenmiştir.

Soyadının Oğuz boyları’na uzandığını, kendilerinin Karakeçili Yörüklerinden olduğunu ve yörüklüğü ile her zaman gurur duyduğunu aktarmıştır. Sayıca çok oldukları için boyların bir tarafının Antalya, kimi tarafının ise Denizli tarafına geçtiğini, Kırbıyık soyadının ise daha sonra Yörük kimliklerine adeta bir nişan olduğunu sözlerine eklemiştir.

Askere gidip geldikten sonra oturduğu mahallede market ve zaruri tüketim ürünleri satan bir bakkal açmıştır. Daha sonra annesinin 10 dönümlük bir arsasının satıldığını ve Mersin Limanı A Kapısı karşısına Adonis isminde bir deri mağazası açmış ve iş hayatına devam etmiştir.

Talep arttıkça mağazanın ismini Şahin Mağazası olarak değiştirmiş ve kısa süre içinde 5 tane daha deri mağazası açmıştır. Daha sonra Sovyetlerin dağılma döneminde işler düşmüş, mağazaları kapatmış turizm sektörüne girmiştir.

Hakkında daha detaylı bilgiler için kaynak; https://www.yenialanya.com/roportaj/4580130/bir-fabrikatorun-basari-oykusu-sahin-kirbiyik

İlginizi Çekebilir :   Turgay Ciner

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz