Örsan Öymen

Örsan Öymen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Adayı olarak ismi geçmektedir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Kısaca eğitimi, kariyeri, çalışmaları, biyografi ve hayatı.

Örsan Öymen Kimdir?

Örsan Öymen akademisyen, gazeteci, siyasetçi, CHP Üyesi, CHP eski Parti Meclis Üyesi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Felsefe Bölümü mezunudur. Daha sonra New York Üniversitesi’nde Felsefe alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Ardından Doktorasını Türkiye’ye dönüş yaparak ODTÜ Felsefe alanında tamamlamıştır.

Akademik kariyerine başladıktan sonra, Feyziye Mektepler Vakfı Işık Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmiştir. Yine Feyziye Mektepler Vakfı Işık Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde de çalışmalarını sürdürdüğü belirtilmektedir.

Örsan Öymen Nereli?

Örsan Öymen Ankara doğumludur. Resmi instagram hesabından yaptığı bir paylaşımın altına şu notu düşmüştür. “Trabzon İdman Ocağı’nın (1921) kurucusu dedem Hıfzırrahman Raşit Öymen ve Trabzonspor takımı 1970’lerde bir kupa galibiyeti sonrasında.” Bu paylaşımı dolayısıyla aslen dedeleri tarafından aslen Trabzon’lu olduğunu belirtebiliriz.

Ayrıca yine instagram hesabından Trabzon’da çekilen bir resim altına da şu notu düşmüştür. “Trabzon. Baba tarafından memleketim, köklerimin olduğu, nüfusa kayıtlı olduğum yer.”
orsan oymen1 jpg
Akademik kariyerinin yanısıra gazetecilik ve siyaset alanında da aktif olarak görevler üstlenen Öymen, 1990’lı yıllarda, ‘Cumhuriyet’ ve ‘Milliyet’ gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Ayrıca, 2002 ve 2007 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nden İstanbul Milletvekili olarak meclis’te görev yapmıştır.

Örsan Öymen Babası Kim?

Örsan Öymen’in babasıda gazetecidir. Hıfzırrahman Raşit Öymen’in oğlu, gazeteci ve CHP Eski Genel Başkanı Altan Öymen’in kardeşi, diplomat Onur Öymen’in amcasının oğlu gazeteci Mustafa Örsan Öymen’in oğludur.

Örsan Öymen CHP Genel Başkanlığına Aday Olacak Mı?

Örsan Öymen resmi twitter hesabından 12 Eylül’de şu açıklamayı yapmıştır.

“KAMUOYUNA DUYURU: 15 Eylül 2023 tarihinde Cuma günü CHP’deki Kurultay sürecine yönelik CHP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyeceğim. (Not: Tarih ve yerle ilgili kararı geçen hafta aldık, ilgili yazışmaları geçen hafta ve dün gerçekleştirdik).

Kemal Kılıçdaroğlu‘na rakip olup olmayacağı merak edilen Örsan Öymen 20 Ağustos 1965 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Lidya isminde bir kızı vardır.

Profesör Dr. Örsan Kunter Öymen, Feyziye Mektepler Vakfı Işık Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Resmi twitter hesabında şu açıklamaları mevcuttur. “Felsefeci / Yazar / Öğretim Üyesi / Profesör /CHP Üyesi ve CHP eski Parti Meclisi Üyesi / Cumhuriyet Yazarı/.

Kitapları:

Karanlıktan Yağan Kar
Tanrı Var Mıdır?
Hume
Bir İhtilal Daha Var

Resmi twitter hesabı @orsanoymen1965, resmi instagram hesabı ise @philosophiaorsan ‘dır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz