Nur Yoldaş

Nur Yoldaş hakkında merak edilen müzik kariyeri. Peki kaç yaşında? eğitimi, çalışmaları, albümleri, 45’likleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1956 yılının Ocak ayında dünyaya gelen başarılı sanatçı Nur Yoldaş İstanbul doğumludur. Gerçek ismi Nur Belda’dır, ilk 45’liğini de bu isimle çıkarmıştır.

Türk sanat dünyasında özellikle 1981 senesinde seslendirmiş olduğu Sultan-ı Yegah isimli şarkısı ile tanınmıştır. Usta sanatçı İstanbul Beşiktaş Halk Evi’nde Ahmet Yamacı ve Fatma Türkan ile birlikte Halk Müziği ve Solfej eğitimleri almıştır. TRT İstanbul Radyosu Çocuk tiyatrosu’nda görev almış, Üsküdar Şehir Tiyatrosu Çocuk oyunlarında sahne almıştır. Altın Mikrofon yarışması ile profesyonel müzik hayatına adım atan Yoldaş, Ekrem Zeki Ün’ün çok sesli koro seçmelerini kazanmış ve tiyatro çalışmalarını sonlandırmıştır. Ardından batı eğitimi ve orkestra sanatçılığı dönemine başlamıştır.

1974 senesinde ilk 45’lik çalışması olan Aşk Bir Fantazi & Bile Bile ismi ile müzik severlere sunulmuş, Polydor Şirketi’nden çıkmıştır. Özellikle o dönemdeki eşi Ergüder Yoldaş tarafından bestelenen ve Atilla İlhan’ın şiiri Sultan-ı Yegah ile ciddi bir çıkış yakalamıştır.

1983 senesinde yine Ergüder Yoldaş ile birlikte Workshop Plakçılığı kurmuşlar ve Elde Var Hüzün isimli albümün altına imzasını atmıştır. Evlilikleri ilerleyen süreçte son bulmuş uzun bir süre müziğe ara vermiş 1992 senesinde Dönüş – Sakine isimli albüm ile tekrar müzik dünyasına dönüş yapmıştır.

1986 senesinde iş adamı Remzi Baba Restoran’ın sahibi olan Halil İbrahim Taş ile evlenmiştir. Ardından İzmir, Göztepe’ye, 13 sene sonrada İstanbul’a taşınmıştır.

2001 senesinde Dicovery Varna Uluslararası Beste ve Şarkı yarışmasında Selmi Andak’ın 2 bestesi ile Dünya 2. liğini kazanmıştır. Günümüze kadar Ulusal ve Uluslararası bir çok etkinlikte ülkemizi temsil etmiş ve filmlerde oynamıştır.

Uzunca bir dönem Ankara Kent Orkestrası Solisti olarak sahne almıştır.

Nur Yoldaş evlilik hayatı;

1976 senesinde Ergüder Yoldaş ile evlenmiş evliliği 1983 senesinde son bulmuştur. Bu evliliğinden 1977 doğumlu Tunç Devrim isminde bir oğlu vardır. 2. evliliğini Halil İbrahim Tuş ile yapmış eşi 2001 senesinde vefat etmiştir. Bu evliliğinden de Hasan Tuş isminde bir oğlu vardır.

Oynadığı film ve diziler;

2000 – Bana Babamı Anlat (Dizi)
2004 – Göl Efsanesi (Sinema)
2006 – Anadolu Efsaneleri – Alageyik (Sinema)
2006 – Kırmızı Gül (Sinema)
2006 – Memleket Hikayeleri – Karahisar Kalesi (Sinema)

Albüm çalışmaları;

1983 – Elde Var Hüzün
1998 – Sultan-ı Yegah
1992 – Dönüş – Sakine

45’lik Plak çalışmaları;

1974 – Aşk Bir Fantazi – Bile Bile
1981 – Sultan-ı Yegah – Anadolu
2011 – Yerin Dolmuyor – Nur Yoldaş & Ege
2014 – Bir Gamlı Hazan
2014 – Sahiden

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz