Hozan Cane

Hozan Cane Kürt müzik dünyasının sevilen isimlerindendir. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca müzik kariyeri, albümleri, biyografi ve hayatı.

Hozan Cane Kimdir?

Hozan Cane müzisyen, Kürt müzik sanatçısı, söz yazarı, besteci, şarkıcı. 2018 senesinde Dilana Dila adlı albüm çalışması ile müzik severlerin karşısına çıkmıştır. Alternatif, Bağımsız özgün müzik çalışmaları ile tanınmaktadır.

Hozan Cane Nereli?

Hozan Cane aslen Erzurum Karayazı İlçesi nüfusuna kayıtlıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının yanı sıra Almanya vatandaşlığına da sahiptir.

Hozan Cane Kaç Yaşında?

Hozan Cane 52 yaşındadır, doğum tarihi 1971.

Gerçek ismi de merak konusu olan Hozan’ın gerçek adı Saide İnaç’dır.
Hozan Cane6
2018 yılında terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesi ile tutuklanmıştır. Edirne Kapalı Cezavine götürülmüştür. Ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Mahkemeye çıkarıldım, Şengalde yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığım Şengal 74 filmindeki görüntülerden dolayı tutuklandım demiştir.

Türkiye’de terör örgütü üyeliği suçlaması ile 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırlmış, iki sene cezaevinde kalmıştır. 2020 yılında ise serbest bırakılmıştır.

Türkiye’de Kürt çevreleri dışında pek tanınmasada Almanya’da gurbetçilerden oluşan ciddi bir hayran kitlesine sahiptir. Almanya’da “Köln Bülbülü” lakabı ile tanınan Yüksel Özkasap ile benzer bir üne sahiptir. Alman medyası Cane’yi “Kölnlü sanatçı” diye nitelendirmektedir.

Resmi instagram hesabı @hozancane ‘dir. Youtube video kanalı ise @HozanCaneofficial ‘dır. Dilan Örs isminde bir kızı vardır.

Seslendirdiği le le Daye, Cane lawike amede, Delal, Jîna Emînê, veziremin, Jîna Emînê, Negrî Dayê, Mem û Zîn, Mem û Zîn, Gula Çîya, Rê Bidin Çîya ve Zeynebê gibi şarkılar büyük ilgi görmüştür.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz