Hilal Nesin

Hilal Nesin 27 Eylül 2023 tarihinde twitter hesabından yaptığı açıklama ile merak edilen isim olmuştur. Hakkında merak edilenler, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Hilal Nesin Kimdir?

Hilal Nesin tiyatrocu, yazar ve müzisyen. Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürarslan Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü mezunudur. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro Bölümü’nde eğitim görmüştür. 4 sene Aydın TV ekranlarında Türkü programı yapmıştır.

Hilal Nesin Nereli?

Hilal Nesin aslen Sivas’lıdır. Sivas’ın Divriği İlçesi Çamşıh nüfusuna kayıtlıdır.

İlerleyen süreçte Antalya’da 2016 yılına kadar sanat çalışmalarını sürdürmüştür. Antalya Muratpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü bünyesinde kültür sanat sosyal projelerde yer almıştır. Çeşnibahar Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurmuş ve sanat yönetmenliği yapmıştır. İlk çalışması olan Çeşnibahar Müzikali’ni hayata geçirmiştir.

Kadın sorunlarının anlatıldığı kendisinin yazıp yönettiği Koca Yasa oyununu yurt içinde ve yurt dışında sergilemiştir. Kendisinin yazıp yönettiği Gıvır ve Pembe Gözlük Mor Ayna oyunları sergilenmektedir.
Hilal Nesin3 jpg
Cemal Canpolat’ın yazdığı annelerin ‘Barış’ çığlığının duyulmasının hedeflendiği ‘Şeyh Bedrettin’den Bu Yana Can Yana’ oratoryosunun yönetmenliğini yapmıştır.

2016 yılının Aralık ayında Fransa’ya yerleşmiştir. Almanya’nın Bergisch Gladbach kentinde Bergisch Gladbach Eğitim ve Kültür Merkezi’nde tiyatro eğitmenliği yapmıştır.

Hilal Nesin Aziz Nesin İle Akrabamı?

Hilal Nesin gazeteci yazar Ahmet Nesin ile evlidir. Ahmet Nesin Mizah yazarı Aziz Nesin’in oğludur.

2023 yılında Ermenistan ile ilgili yaptığı açıklama ile gündeme gelmiştir. Resmi twitter hesabından şu notu paylaşmıştır.

“Yine bir işgalin seyircisiyiz ve ben sadece Ermenice ağıt yakabiliyorum. Çok sayıda Ermeni Dağlık Karabağ’ı terk ediyor. Sadece biz değil dünyanın birçok ülkesi seyrediyor. Psikopat liderlerin iki dudağı arasında yok oluyor hayatlar.”

Resmi instagram hesabı @hilalnesin, resmi twitter hesabı ise @hilalnesin ‘dir.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz