Erkan Aydar

Erkan Aydar hakkında merak edilen müzik kariyeri. Peki aslen nereli? kaç yaşında? Evli mi? albümleri nelerdir? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

14 Şubat 1981 tarihinde dünyaya gelen başarılı sanatçı Erkan Aydar aslen Ağrı’lıdır. 1989 senesinde 8 yaşında iken anlayamadığı, sadece büyüklerinin bildiği sebepler dolayısı ile ailesiyle İzmir’e göç etmek zorunda kalmıştır. Orta ve lise tahsilini, İzmir’in Değirmendere Köyü’nde tamamlamıştır. Amatör bir sevda ile hayatına giren müzik, Lise eğitiminin ardından profesyonel bir yön kazanmaya başlamıştır.

2002 senesinde, (YKSM) Yelin Kültür Sanat Merkezinde Hakan Akmaz denetiminde şan, solfej ve bağlama dersleri almıştır. Ardından, Grup Yelin bünyesinde vokal olarak yer almıştır. 2005 senesinde kuruculuğunu üstlendiği GRUP SERZENİŞ ile İzmir ve Ege de çeşitli festivaller ve bireysel Serzeniş konselerinde yer almıştır. 2006-2008 yılları arasında 2 sene İzmir Demokrat Radyo’da “Erkan Aydar’la Serzeniş Saati”ni sunmuştur.

Uzun senelerdir yaşantısını (25 yılı aşkındır) İzmir’de sürdürmektedir. Çok güzel kaval çalan bir dengbej dedenin torunu olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle müzik ve söz onun hayatında henüz çok küçük yaşlarda iken yeşermeye başlamıştır. 24’lü yaşlarda ise müzik ile daha haşır, neşir içli dışlı olmaya başlamış ve ilerleyen süreçte müzik kariyerini profesyonel olarak devam ettirmiştir.

Erkan Aydar albümleri;

Bugüne kadar 3 albüm çalışmasını müzik severler ile buluşturan sanatçının ilk albümü 9 şarkıdan oluşan “Adın” ismi ile müzik marketlerdeki yerini almıştır. Eserlerden bir tanesi anonim, iki Metin Bingöl eseri, kalan 5 şarkıda kendisine aittir. Sadece seslendirme değil, besteci kimliği ile de dikkatleri üzerine çekmektedir.

Albüm çalışmaları;

2008 – Adın
2012 – Dildade
2016 – Aşkbaz

Yaşadığı İzmir dışında İstanbul’da da çeşitli programlarda, türkü evlerinde sahne almış, konserler vermiştir. İzmir’in Konak ilçesinde “Name” isimli bir türkü evi ve Demokrat Radyo’da program aldığını dile getirmiştir.

Müzik yolculuğunda özellikle Şivan Perver’in sesinden, Pir Sultan’ın ise sözünden çok etkilendiğini belirtmiştir.

Sanatçı misyonunun dünyanın en ağır misyonu olduğunu, sadece şarkı söylemek ve söz yazmaktan ibaret olmadığını aktaran sanatçı şiirlerdende çok etkilenmiştir. Özellikle Ahmed Arif, Can Yücel, Yılmaz Odabaşı ve Nazım Hikmet’in kendisini çok etkilediğini bir röportajında dile getirmiştir.

100’ün üzerinde şarkı sözü ve bestesi bulunmaktadır. Evli olan başarılı sanatçının eşi Serpil Aydar’dır, bu evliliğinden bir oğlu, birde kızı vardır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz