Elissa

Elissa Arap dünyasının yanı sıra tüm dünyada yaptığı albümler ile her kesim tarafından büyük beğeni ile takip edilmektedir. Hakkında ise kaç yaşında? aslen nereli? boyu, kilosu, evli mi? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografisi.

1972 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Elissa Lübnan asıllıdır. Burcu Akrep, boyu ise 1.58 cm’dir. 1999 senesinde Baddi Doub isimli albüm ile müzik dünyasına giriş yapan sanatçı kısa bir süre içinde Arap müzik dünyasının en güçlü sesleri arasında yer almayı başarmıştır.

Ülkemizde de 2000 senesinde Çelik Erişçi‘nin Unutamam isimli şarkısına İspanyolca ve Fransızca vokal yaparak tanınmıştır. 2005 yılında çıkarmış olduğu Ahla Dounya isimli albüm ile Hollywood Kodak Tiyatrosu’nda Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en iyi arap şarkıcısı seçilmiştir. Ayrıca En çok satış ödülünün sahibi olmuştur. Elissa tam ismi Elissar Zakaria Khoury ülkesi Lübnan adına bugüne kadar Pepsi reklamında oynayan tek kadın sanatçı’dır.

Günümüzde Türkiye’dende bir çok sanatçıya şarkı veren ünlü isim bugüne kadar 11 albüm çalışması gerçekleştirmiştir.

Ayrıca 2000 yılında Lebanese Nights (Chris de Burgh ile birlikte) ve 2003 yılında Ajmal Ihssas isimli teklilerini müzik severler ile buluşturmuştur.

Elissa hastalık süreci, kanser ile mücadelesi;

2017 yılında resmi sosyal hesapları üzerinden meme kanseri olduğunu açıklamış ve tüm hayranlarını üzüntüye boğmuştur. Ardından tedavi olmaya başlamış ve bir sene sonra müjdeli haberi vermiş ve yine resmi twitter hesabından meme kanseri’ni yendiğini açıklamıştır. Açıklamasında ise, sağlıklı ve güçlü olmamın sebebi sizlersiniz. Beni siz güçlendirdiniz. Bu hikayeyle, beni seven herkese teşekkür ediyorum, diye sevenlerine seslenmiştir. 26 Aralık 2017 tarihinde hastalığın teşhisi konulmuş, Elissa ise daha sonra Beni Seven Herkes isimli video klibi çalışmasını paylaşmıştır. Klipte hastalığının teşhisinin koyulduğu tarih dikkatlerden kaçmamıştır, yine klipte meme kanseri ile mücadele süreci anlatılmış ve erken teşhis hayat kurtarır mesajı verilmiştir. Klip toplam 7 dakikadan oluşmuş, ağlamaklı bir ses tonu ile başladığı videonun sonunda, ben iyileştim, hastalığa direndim ve onu yendim demiştir.

Elisa ‘nın albümleri ve piyasaya sürüldüğü tarihler ise;

Baddi Doub (1999)
W’akherta Ma’ak (2000)
Ayshalak (2002)
Ahla Donya (2004)
Bastanak (2006)
Ayami Beek (2008)
Tsadaq Bmein (2010)
As’ad Wahda (2012)
Halet Hob (2014)
Saharna Ya Lail (2016)
Ila Kol Elli Bihebboubi (2018)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz