Defne Halman

Defne Halman hakkında merak edilenler. Kimdir? aslen nereli? Hangi dizi ve sinema filmlerinde rol aldı? Kısaca oyunculuk kariyeri, hayatı ve biyografisi.

Amerika’da dünyaya gelen Defne Halman baba tarafından aslen Trabzon’ludur. Babası Trabzonlu olan bir aileden ve Atatürk’ün İhtiyat Filosu Komutanı Tümamiral Sait Halman’ın oğlu, şair, yazar, çevirmen, akademisyen, diplomat ve siyasetçi Talat Halman’dır.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Okulu, Juilliard Bale Okulu ve pek çok ünlü Amerikalı oyuncuyu yetiştiren Professional Children’s School’da eğitim görmüştür. Eğitim hayatının ardından Türkiye’ye yerleşmiş ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı oyunculuk bölümünden mezun olmuştur. Konservatuvar öğrencisi iken profesyonel olarak ilk kez Kent Oyuncuları’nda sahneye çıkmıştır.

Geçmişten günümüze çeşitli televizyon programlarında ve İstanbul Film Festivali ödül törenlerinde sunuculuk yapan Defne Halman tiyatro’nun yanı sıra bir çok sinema filminde rol almıştır. 17. Afife Tiyatro Ödülleri’nde jüri üyeliği yapmıştır.


Aç Sınıfının Laneti oyununda canlandırdığı rolü ile Avni Dilligil Tiyatro Ödülü ve Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’nü kazanan isim olmuştur. 1990’lı senelerin başında New York’a dönmüş ve Broadway dışı tiyatrolarda oyunculuk yapmaya devam etmiştir. Ayrıca babası Talat Halman ile beraber çeşitli kültürel programlara katılmıştır. Babası 5 Aralık 2014 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Boyu 1.63 cm, kilosu 46 burcu ise Boğa’dır, bir kız annesidir.

Fidan, Kuyucaklı Yusuf, Kırlangıç Fırtınası, Asiye Nasıl Kurtulur, Newyork’ta Beş Minare, Hayatboyu, Dolanma, Coastliners, Üvey Evlat ve Ev Kadını isimli sinema filmlerinde rol almıştır. Ayrıca rol aldığı diziler ise, Kuruluş / Osmancık, İkinci Bahar, Merhaba Newyork, Her Sevda Bir Veda, Maral, Hayat Şarkısı, İçerde ve Masum.

Defne Halman oynadığı belli başlı oyunlardan bazıları;

Beth Henley’nin “Gönül Suçları” (Kent Oyuncuları), Bertolt Brecht’in eseri “Bay Puntila ve Uşağı Matti” (Dostlar Tiyatrosu), Dormen Tiyatrosu’nda Ray Cooney’nin “Hangisi Karısı”, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Sabahattin Kudret Aksal’ın “Sonsuzluk Kitabevi” ve Lolleh Bellon’dan “Öyle Bir Sevgi ki”. Sam Shepard’ın “Aç Sınıfın Laneti”ndeki (İstanbul Şehir Tiyatroları) rolü için Kültür Bakanlığı ve Avni Dilligil Ödüllerini kazandı.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz