KimNereli.net

Defne Halman

Defne Halman Kimdir?

Defne İclal Halman
Gerçek adı: Defne İclal Halman
Doğum Tarihi: 13/05/1962 (57 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Boy: 1.63
Kilo: 46
Burç: Boğa
Meslek: Oyuncu Tiyatrocu
Mezuniyet: Mimar Sinan Üniversitesi
Doğum yeri: Amerika

Defne Halman Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Defne Halman hakkında merak edilenler. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? Hangi dizi ve sinema filmlerinde rol aldı? Kısaca oyunculuk kariyeri, hayatı ve biyografisi.

1962 yılında Amerika’da dünyaya gelen Defne Halman baba tarafından aslen Trabzon’ludur. Babası Trabzonlu olan bir aileden ve Atatürk’ün İhtiyat Filosu Komutanı Tümamiral Sait Halman’ın oğlu, şair, yazar, çevirmen, akademisyen, diplomat ve siyasetçi Talat Halman’dır.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Okulu, Juilliard Bale Okulu ve pek çok ünlü Amerikalı oyuncuyu yetiştiren Professional Children’s School’da eğitim görmüştür. Eğitim hayatının ardından Türkiye’ye yerleşmiş ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı oyunculuk bölümünden mezun olmuştur. Konservatuvar öğrencisi iken profesyonel olarak ilk kez Kent Oyuncuları’nda sahneye çıkmıştır.

Geçmişten günümüze çeşitli televizyon programlarında ve İstanbul Film Festivali ödül törenlerinde sunuculuk yapan Defne Halman tiyatro’nun yanı sıra bir çok sinema filminde rol almıştır. 17. Afife Tiyatro Ödülleri’nde jüri üyeliği yapmıştır.


Aç Sınıfının Laneti oyununda canlandırdığı rolü ile Avni Dilligil Tiyatro Ödülü ve Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’nü kazanan isim olmuştur. 1990’lı senelerin başında New York’a dönmüş ve Broadway dışı tiyatrolarda oyunculuk yapmaya devam etmiştir. Ayrıca babası Talat Halman ile beraber çeşitli kültürel programlara katılmıştır. Babası 5 Aralık 2014 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Boyu 1.63 cm, kilosu 46 burcu ise Boğa’dır, bir kız annesidir.

Fidan, Kuyucaklı Yusuf, Kırlangıç Fırtınası, Asiye Nasıl Kurtulur, Newyork’ta Beş Minare, Hayatboyu, Dolanma, Coastliners, Üvey Evlat ve Ev Kadını isimli sinema filmlerinde rol almıştır. Ayrıca rol aldığı diziler ise, Kuruluş / Osmancık, İkinci Bahar, Merhaba Newyork, Her Sevda Bir Veda, Maral, Hayat Şarkısı, İçerde ve Masum.

Defne Halman oynadığı belli başlı oyunlardan bazıları;

Beth Henley’nin “Gönül Suçları” (Kent Oyuncuları), Bertolt Brecht’in eseri “Bay Puntila ve Uşağı Matti” (Dostlar Tiyatrosu), Dormen Tiyatrosu’nda Ray Cooney’nin “Hangisi Karısı”, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda Sabahattin Kudret Aksal’ın “Sonsuzluk Kitabevi” ve Lolleh Bellon’dan “Öyle Bir Sevgi ki”. Sam Shepard’ın “Aç Sınıfın Laneti”ndeki (İstanbul Şehir Tiyatroları) rolü için Kültür Bakanlığı ve Avni Dilligil Ödüllerini kazandı.

Etiketler:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Defne Halman
Gerçek adı: Defne İclal Halman
Doğum Tarihi: 13/05/1962 (57 yaşında)
Eğitim Durumu: Lisans
Boy: 1.63
Kilo: 46
Burç: Boğa
Meslek: Oyuncu Tiyatrocu
Mezuniyet: Mimar Sinan Üniversitesi
Doğum yeri: Amerika
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

389.524 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

360.236 kez okundu

3.

Fuat Güder

315.551 kez okundu

4.

Tarık Akan

295.162 kez okundu

5.

Tarkan

228.319 kez okundu

6.

Mustafa Miraç Kaya

227.483 kez okundu

7.

Volkan Demirel

223.195 kez okundu

8.

Emre Mor

197.165 kez okundu

9.

Ersay Üner

193.004 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

187.235 kez okundu