İlyun Bürkev

İlyun Bürkev son yıllarda piyanist olarak yaşına rağmen elde ettiği başarılar ile adından söz ettirmiştir. Hakkında merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

İlyun Bürkev Kimdir?

İlyun Bürkev müzisyen, piyanist. Henüz 4 yaşında piyano eğitimi almaya başlamıştır. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı’nda Prof. Burcu Aktaş Urgun’dan eğitim almıştır. Ardından devlet sanatçısı piyanist Gülsin Onay ve Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde Prof. Pavel Gililov ile devam etmiştir.

İlyun Bürkev Nereli?

İlyun Bürkev aslen İzmir doğumludur. Tüm akrabalarının İzmir’de olduğunu, özellikle yaz dönemlerinde Çeşme’de vakit geçirdiğini belirtmiştir.

İlyun Bürkev Kaç Yaşında?

İlyun Bürkev 14 yaşındadır. Doğum tarihi 17 Ekim 2008, burcu ise terazi’dir.

İlyun Ne Demek?

İlyun ne demek anlamı ne sorusunun cevabı, iyilik’tir. Sahip olduğumuz nimetler ve kudres sahibi anlamına gelen İlyun ismini, genç müzisysenin babası vermiştir.
Ilyun Burkev4 jpg
Genç piyanist günümüze kadar Avusturya, Dubai, Kanada, İtalya ve Amerika’da dünyaca önemli piyano virtiözlerinden dersler almıştır. Hırvatistan-Jurica Murai Uluslararası Piyano Yarışması’nda 1.lik ödülünü henüz 10 yaşını doldurmadan almıştır.

Beste çalışmalarındada bulunan İlyun, Adana Çukurova Senfoni Orkestrası ile Mozart’ın konçertosunu çalmıştır. Değer Zirvesi ve Türkiye’ye Değer Katan Markalar Ödül Töreni’nde ‘Sanatta Uluslararası Başarıları ile İlham Veren Genç Yetenek’ ödülüne layık görülmüştür. Pandemi döneminde Gülsin Onay ile Chopin eserleri seslendirmiştir.

Kısaca Hayatı, Kariyeri:

Genç piyanist, katıldığı birçok uluslararası piyano yarışmasında dereceler kazanmıştır.

2021 yılının Ağustos ayında, orkestra şefi Nil Venditti yönetiminde El Ele Müzik Senfoni Orkestrası ile 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali kapanış konserinde Mozart’ın 13 numaralı piyano konçertosunu icra etmiştir.

2021 yılının Eylül ayında, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ve Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde solo konser vermiştir.

22 Ekim 2021 tarihinde Adana Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile Orkestra Şefi Eray İnal yönetiminde Mozart’ın 13 numaralı piyano konçertosunu seslendirmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Galataport İstanbul Açılış Özel Konseri’nde Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ile Orkestra şefi Rengim Gökmen yönetiminde solist olarak yer almıştır.
Ilyun Burkev7 jpg
16 Ocak 2022 tarihinde Süreyya Operası’nda piyano resitali vermiş, 9 Nisan 2022 tarihinde ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İyileştirmek İyiliktir Derneği’nin düzenlediği sosyal sorumluluk projesinde Sayın Gülsin Onay ile birlikte konser gerçekleştirmiştir.

25 Nisan 2022 tarihinde Kıbrıs 17. Uluslararası Bellapais Müzik Festivali’nde devlet sanatçısı Gülsin Onay ve Tuna Bilgin ile aynı sahneyi paylaşan İlyun, 18 Mayıs 2022’de ise Ankara Devlet Opera Orkestrası ile Grieg piyano konçertosu performansı sergilemiştir.

19 Mayıs 2022 tarhinde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı konserinde Edvard Grieg piyano konçertosunu seslendirmiştir.

2023 yılının Ocak ayında İsviçre Lugano şehrinde, Chopin İnstitut’ün düzenlediği Jeune Chopin 3. Uluslararası Piyano Yarışması’nda kendi kategorisinde 1.liğin verilmediği yarışmada 3.lük ödülünü almıştır.

Resmi instagram hesabı @ilyunburkev’dir. Ayrıca resmi web sitesini ziyaret ederek hakkında daha detaylı bilgilerin yanı sıra konser ve iletişim gibi bilgilerinede ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://ilyun-burkev.com

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz