Buse Naz Çakıroğlu

0

Buse Naz Çakıroğlu 2020 Tokyo Olimpiyatlarında ülkemizi büyük bir başarı ile temsil etmiştir. Hakkında ise bir çok sorunun cevabı merak konusudur. Boks kariyeri, başarıları, madalyaları. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Buse Naz Çakıroğlu Kimdir? Aslen Nereli?

1996 yılının Mayıs ayında dünyaya gelen Buse Naz doğma büyüme aslen Trabzon’ludur. Boks sporuna 13 yaşında iken başlamıştır. Erkek kardeşinin kolunun kırıldığını ve ailesinin kolunun güçlenmesi için yakın bir spor salonuna yazdırdığını belirtmiştir. Ardından spor salonunda antrenörün ailesine kızlarının daha yetenekli olduğunu söylediğini ve devam etmesini istiyorum demesi ile tam anlamı ile bu spora devam etmeye karar vermiştir.

Fenerbahçe Kulübü Boksörü olan Milli Boksörümüz Düzce Üniversitesi Spor Bilimleri Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü mezunudur. Hafif siklet olduğu için sürekli diyet programı dahilinde beslenmeye çalışmaktadır. Kilo almaya uygun bir yapıya sahip olduğunu yemek yemeyide çok sevdiğini ama kariyeri için beslenme düzenine dikkat etmek zorunda olduğunu dile getirmiştir.

İlk Milli maçına gençler kategorisinde çıkmış ve Avrupa Şampiyonası için ringde mücadele vermiştir. O dönem bir başarı elde edememiştir. En çok beğendiği boksör Vasyl Lomachenko’dur. Boks yapmasaydın hangi sporu yapardın sorusuna şu şekilde cevap vermiştir. “Şu anki branşıma çok ters olan bir spor Buz Pateni yapabilirdim, ama ne kadar becerebilirdim onu bilmiyorum.”

Buse Naz Çakıroğlu Boyu, Kilosu, Yaşı:

Boyu 1.64 cm, kilosu 51, burcu ise ikizler’dir. 2021 yılı itibariyle 25 yaşında olan Buse Naz resmi instagram hesabını @busenazcakirogluu olarak kullanmaktadır. Günümüz itibariyle takipçi sayısı ise 36bin civarındadır.

Buse Naz Çakıroğlu Boks Kariyeri:

2019 yılında Avrupa şampiyonu olan Milli Boksörümüz 2021 yılında Tokyo Olimpiyatları’na katılma kotası elde etmiştir. Ülkemizin Olimpiyatlara kota kazanan ilk kadın boksörüdür.
Sikletinde Avrupa Şampiyonu ve Dünya 2.liği bulunmaktadır. 2019 yılında 31 ülkeden 200’den fazla sporcunun katıldığı Büyük Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nın en iyi boksörü seçilmiştir.

İlginizi Çekebilir :   Sinan Engin

2018 yılında Bulgaristan’da düzenlenen EUBC Büyük Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya.
Romanya’da düzenlenen 22 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştır.
2019 yılında Rusya’da düzenlenen AIBA Büyük Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda Gümüş madalya.
Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen Uluslararası Eli Boks Turnuvası’nda ve Minsk’te düzenlenen 2019 Avrupa Oyunları’nda altın madalya kazanmıştır.
İspanya Madrid’de gerçekleşen EUBC Büyük Kadınlar Avrupa Boks Şampiyonası’nda 51 kiloda şampiyon olmuş ve şampiyonanın en iyi kadın boksörü seçilmiştir.
2021 senesinde Sırbistan’da düzenlenen 10. Nations Cup Uluslararası Boks Turnuvası’nda Gümüş madalya.
Macaristan’da düzenlenen 65. Bocskai Istvan Memorial Uluslararası Boks Turnuvası’nda altın madalya kazanmıştır.
Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kota Müsabakaları’nda altın madalya kazanmış ve olimpiyatlarda seri başı olma hakkını elde etmiştir.

2020 Tokyo Olimpiyatlarında ise Buse Naz Çakıroğlu finale kadar yükselmeyi başarmıştır. Final öncesinde yarı final’de Tayvanlı Huang Hsiao-wen’i yenmiştir. Finalde ise daha önce karşılaştığı ve mağlup ettiği Bulgar boksör Stoyka Zhelyazkova Krasteva ile karşılaşacaktır. Ayrıca diğer Milli Boksörümüz Busenaz Sürmeneli‘de finale yükselmiştir. Olimpiyat süresinde Bakan Kasapoğlu ve ülkemizden üst düzey yetkililer maçları canlı olarak takip etmişlerdir.
İnstagram Hesabı: @busenazcakirogluu


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz