Tcheky Karyo

Tcheky Karyo (Baruh Djaki Karyo) hakkında merak edilen sorulara cevaplar. Kısaca oyunculuk kariyeri, biyografi ve hayatı.

Tcheky Karyo Kimdir?

Tcheky Karyo müzisyen, oyuncu. Fransa’nın Uluslararası aktörlerinden biridir.

Küçük yaşlarda Fransa Paris’e gitmiş ve Paris’te oyunculuk ile ilgilenmeye başlamıştır. İlk olarak tiyatro sahnelerinde boy göstermeye başlayan Karyo, Cyrano Tiyatrosu’nda kariyerine adım atmıştır. Ardından Companie Daniel Sorano’da kariyerini sürdürmüştür. Sonrasında ise sayılı tiyatrolardan biri olarak kabul gören, Strazburg’daki Strazburg Ulusal Tiyatrosu’na girmiştir.

Othello, Macbeth ve Tartuffe gibi klasiklerin yanı sıra çağdaş tiyatro ile de ilgilenmiştir.

Devamında sinema ile ilgilenmeye başlamış ve Fransız sinemasının parlayan isimlerinden biri olmuştur. 1982 senesinde Fransa’nın Oscar’ı olarak bilinen César ödülüne aday gösterilmiştir. O dönemde kazanamamış olsa da ödülü, 1986 senesinde almayı başarmıştır.

İlerleyen süreçte Fransa’nın en prestijli ödüllerinden Jean Gabin Ödülü’nü kazanmıştır.

Müzik ile de ilgilenen usta oyuncu, Ce Lien Qui Nous Unit isimli bir albüm çalışmasını müzik severler ile buluşturmuştur.
Tcheky Karyo2

Tcheky Karyo Nereli?

Tcheky Karyo İstanbul doğumludur. Sefarad kökenli bir ailenin evladı olarak İstanbul’da dünyaya gelen Karyo’nun babası Türkiye Yahudisi, annesi ise Selanik Yahudisi’dir. Ailesi daha sonra Fransa’ya göç etmiş ve Fransa’da yetişmiştir.

1995 senesinde Pierce Brosnan ile Goldeneye’ da oynamış, Meg Ryan ve Matthew Broderick ile oynadığı Addicted To Love ve Milla Jovovich ile Jeanne d’Arc The Messenger’da rol almıştır. Özellikle Vatansever isimli film ile adını duyuran ünlü oyuncu, Mel Gibson’ın Cesur Yürek’den sonraki 2. dev filmi Patriot’ta Fransız bir subayı canlandırmıştır.

Tcheky Karyo Boyu, Kaç Yaşında?

Tcheky Karyo 70 yaşında ve 1.80 boyundadır. Doğum tarihi 4 Ekim 1953, burcu ise terazi’dir.

Evlimi? Eşi Kim?

Ünlü isim oyuncu Isabelle Pasco ile evliliğini ilerleyen süreçte sonlandırmış ve boşanmıştır. Louise Karyo, Liv Karyo isimlerinde iki çocuğu, Daniel Karyo isminde bir de torunu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz