Yasemin Kumral

Yasemin Kumral özellikle geçmiş yıllarda seslendirdiği Bi Bam Bom isimli şarkı ile hatırlanmaktadır. Hakkında müzik severler tarafından merak edilen tüm soruların cevapları. Kısaca müzik kariyeri, hayatı ve biyografi bilgileri.

Yasemin Kumral Kimdir?

Yasemin Kumral müzisyen, şarkıcı, söz yazarı, besteci. Sayısız konserler veren ve plakları yayınlanan ünlü ismin en popüler şarkısı 1975 senesinde yayınlanmış olan Bim Bam Bom isimli şarkısıdır.

Babası şair Ahmet Muhtar Kumral, annesi ise Melahat Kumral’dır. Babası Atatürkçü şair, merhum edebiyat öğretmeni Ahmet Muhtar Kumral, Atatürkçü fikirleri ile tanınmış, Atatürk’ün ölümünden sonra da O’nun devrimlerini savunmak ve öğretmek amacı ile Mustafa Kemal Derneği’ni kuran isim olmuştur.
yasemin kumral2 jpg

Yasemin Kumral Nereli?

Yasemin Kumral doğma büyüme aslen İstanbul’ludur.

Prof. Dr. Fuat Koray’dan armoni, kompozisyon ve solfej eğitimi almıştır, ayrıca babasından da müzik eğitimi almıştır. İtalya Roma’ya giderek gitar, piyano ve şan eğitimi alan Kumral, babasının görevli olarak bulunduğu Roma’da Ortaokul tahsilini tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Nişantaşı Işık Lisesi’nden mezun olmuştur.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü şan ana dalı mezunudur.

Yasemin Kumral Kaç Yaşında?

Yasemin Kumral 69 yaşındadır, doğum tarihi 1954, doğum yeri İstanbul.

İtalya Roma’da bulunduğu dönemde, resim atölyesi çalışmaları gerçekleştiren Kumral, Işık Lisesi döneminde ise Yahya Kemal’i Sevenler Derneği tarafından düzenlenmiş olan şiir yarışmasında Türkiye 1.si olmuştur.

Seslendirdiği şarkıların bir çok bestesi kendisine aittir. İlk ünlü ve bilinen şarkısı ile henüz 14 yaşında yazdığı, bestelediği Yağmuru Durdurabilir misin? isimli şarkı olmuştur.

20 yaşında seslendirdiği, Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya isimli eseri, 25 sene Kuzey Kıbrıs Bayrak Radyo Televizyonunun istiklal marşımız ile birlikte, açılış, kapanış marşı olmuş ve altın madalya ile ödüllendirilmiştir. 1975 senesinde ise tüm zamanların efsane ve unutulmaz şarkılarından olan Bim Bam Bom’u seslendirmeş, altın plak almıştır.
yasemin kumral4 jpg
İtalyanca ve İngilizce bilmektedir. Geçmiş yıllarda pek çok televizyon kanalında sunucu olarak yer almış, talk show programı hazırlamıştır. 5 sene Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan baş danışmanlığı görevi üstlenmiştir.

Kariyeri boyunca, eserlerini stadyum, televizyon ve sinema salonlarında seslendirmiş, hiç gazino programında yer almamıştır.

Sevmek Varken isimli bir de şiir kitabı bulunmaktadır.

Bir çok kaynaktada belirtildiği üzere tam bir Mevlana hayranıdır. Mevlana’nın beyitlerini Türkçeye çevirterek bestelemiş, ciddi bir yeniliğin altına imzasını atmış, şarkıları 1999 senesinde Yasemin Kural ismi ile 12 şarkılık bir albüm çatısı altında toplanmıştır.

Gençliği, son hali, şarkıları ve albümleri her daim merak konusu olan ünlü isim, Devlet opera ve balesi bünyesinde kimsesiz çocuklardan oluşan “Altın Çocuklar Korosu” ile dünya opera koroları içinde bir ilki yaşatmıştır.

Yasemin Kumral Siyaset Hayatı

Usta sanatçı kurucusu Recep Tayyip Erdoğan‘ın olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu üyeleri arasında yer almıştır. 2002 ve 2011 yıllarında AK Parti İzmir Milletvekili adayı olmuştur. Ancak seçilememiştir.

Resmi Yapmayın adlı kişisel sergi, İstanbul Moda’da ise spikerlik, sunuculuk ve güzel konuşma okulu açmıştır. 2006 senesinde Unesco tarafuından kendisine teklif edilen “Haydi Kızlar Okula” kampanyasında şarkının sözleri ve bestesini yapmış, seslendirmiş ve klip çalışmasında yer almıştır.

1986’da eşiyle beraber kurmuş olduğu Ahmet Şimşek Koleji’nin kolej marşını bestelemiş ve ilköğretim okulunun Koordinatörlüğünü üstlenmiştir.

Yasemin Kumral Evlimi? Eşi Kim?

Yasemin Kumral Ahmet Şimşek ile evlenmiştir. Nilay Şimşek isminde bir kızı, Tuncay, Altay Murat, Yıldırım Ahmet ve Enis Yasin isimlerinde de dört oğlu vardır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz