KimNereli.net

Sevan Bıçakçı

Sevan Bıçakçı Kimdir?

Sevan Bıçakçı
Gerçek adı: Sevan Bıçakçı
Doğum Tarihi: 1970 (49 yaşında)
Eğitim Durumu: İlkokul
Medeni Hali: Evli (Agavni Bıçakçı ile)
Meslek: İş Adamı
Doğum yeri: Fatih İstanbul

Sevan Bıçakçı Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Sevan Bıçakçı kaç yaşında? Mücevher dünyasının ünlü simalarından olan iş adamı hakkında merak edilen soruların cevapları. Kısaca hayatı, iş kariyeri ve biyografi bilgileri. İstanbul’u mücevhere sığdıran usta hakkında bilinmeyenler.

1970 yılında aslen İstanbul Fatih İlçesi’nin en eski semtlerinden olan Samatya’da dünyaya gelmiştir. İlkokulu 5. sınıfa kadar Sahakyan Nunyan’da okumuştur. O dönemde 2 değil 6 bayram yaşadıklarını, Ermenilerin doğuş bayramı Dznunt, paskalya Zadik, Ramazan ve Kurban Bayramı, Purim ve Şavot bayramları. Çünkü bir bayramdan çıkıp diğerini kutlayan bir apartman dairesinde yetişmiş, komşularının Müslüman, Rum, Musevi ve Ermeni olduğunu belirtmiştir. Evlerinde Kurban Eti’nin, onların dolaplarında ise Paskalya’nın eksik olmadığını aktaran Sevan Bıçakçı aslen Ermeni asıllı Türk Vatandaşıdır.

Sevan Bıçakçı Kuyumculuk, Mücevher ve iş hayatı, kariyeri;

Henüz 12 yaşında iken Kapalıçarşı Çuhacı Han’da kuyumcuların ve imalathanelerin olduğu yerde çalışmaya başlamıştır. Bir dönem Ohannes Usta ile çalışmıştır. Ancak asıl hayatına yön veren ve ustası olan hayatının en büyük öğretmeni Hovsep Çatak’tır.

Dükkanı borç olarak açmış ardından borçları ödeye ödeye yükselmiştir. O dönemde her şeyin birbirine benzediğini ve ürünlerin taklitlerinin yapıldığı bir dönemin olduğunu 2002’de ise ezber bozduğunu aktarmıştır. Altını, gümüşü karıştırarak, eskiterek, padişah tasarımları yapmıştır. İnsanların kendisi ile dalga bile geçtiğini, kim ne yapsın bunları dediğini, daha sonra sevdiği şeyleri birilerinin de sevdiğini ve insanlar sevdikçe duyulmaya ve merak uyandırmaya başladığını dile getirmiştir.


Sevan Bıçakçı, günümüzde genellikle kuyumcu dükkanlarında yer almayan, kol düğmesi, saç tokası, halhal, pazıbent, şal pini ve ceket pini gibi ilginç ürünleri tasarlamaktadır.

Ünlü isim mücevherlerini genellikle yurt dışına satmaktadır. Dünyanın en uç köşesinden, İngiltere’den Amerika’ya, Maldiv Adaları’ndan Fransa’ya kadar ihraç etmektedir. Dünyanın en önemli butiklerine satılmaktadır. Altın ve gümüş üzerine koleksiyonlara sahip olan Sevan Bıçakçı’nın her tasarımının sadece bir örneği bulunmaktadır. Ayrıca tasarımlarının iç ve dış yüzeylerine sözler eklemekte, padişah portreli yüzükleri ile dikkat çekmektedir. Koleksiyonları arasında, Dinlerin Kardeşliği, Büyülü Taşlar, Sadabat Koleksiyonu, Theodorius ve Justinianus, Nur-u Osmaniye yer almaktadır.

Tasarımları, dünyanın en ünlü dergileri, Vogue, Elle, Sunday Times’te bahsedilmektedir. En son Amerika, Las Vegas’ta düzenlenmiş olan Couture Mücevher Konferansı’na katılmıştır. Katıldığı konferansın ardından Sultanahmet’te Yağmur adlı yüzük ile Türkiye’ye 1.likle dönmeyi başarmıştır.

Türkiye’de Cem Yılmaz‘da Ara Güler‘e, dünyada ise Cate Blanchett, Mera Rubell, Sondra Radvanovsky,Brooke Shields ve Halle Berry’e kadar bir çok ünlü isim tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Brezilyalı top model Adriana Lima sayabileceğimiz diğer isimlerdir.

Yayınevi Assouline Sevan Bıçakçı’nın 12 yaşında Kapalıçarşı’da başlayan hikayesinin konu edildiği arşivlik bir kitap hazırlamıştır.

Etiketler: ,

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sevan Bıçakçı
Gerçek adı: Sevan Bıçakçı
Doğum Tarihi: 1970 (49 yaşında)
Eğitim Durumu: İlkokul
Medeni Hali: Evli (Agavni Bıçakçı ile)
Meslek: İş Adamı
Doğum yeri: Fatih İstanbul
Popüler Kişiler Tümü
1.

Beren Saat

390.530 kez okundu

2.

Yusuf Aktaş

368.377 kez okundu

3.

Fuat Güder

315.748 kez okundu

4.

Tarık Akan

295.441 kez okundu

5.

Tarkan

228.895 kez okundu

6.

Mustafa Miraç Kaya

227.642 kez okundu

7.

Volkan Demirel

223.551 kez okundu

8.

Emre Mor

197.535 kez okundu

9.

Ersay Üner

193.432 kez okundu

10.

Serdar Ortaç

187.925 kez okundu