Esra İçöz

Esra İçöz TRT Müzik ekranlarında yayınlanan Akşam Sefası programında seslendirdiği eserler ile adından söz ettirmektedir. Hakkında ise kimdir? kaç yaşında? evli mi? nereli? gibi bir çok soru merak konusudur. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1978 yılının Ocak ayında İstanbul’da dünyaya gelen Esra İçöz Oğlak burcudur. İlköğretim, Ortaokul ve Lise eğitimin İstanbul’da tamamlamış Burhan Felek Lisesi’ni bitirmiştir. 1994 senesinde Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne dahil olmuş ve 5 sene repertuvar, nazariyat ve usul dersleri almıştır. 1996 senesinde ise İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sınavını kazanmış aynı anda 2 bölümnde birden okumaya hak kazanmış, Ses Eğimi bölümünde eğitim almıştır.


Özellikle Alaeddin Yavaşça, Rahmi Sönmezocak, Selahattin İçli ve Çetin Körükçü gibi usta hocalardan dersler almış aynı zamanda Bülent Ersoy, Emel Sayın, Timur Selçuk ve Muazzez Abacı gibi sanatçılara da vokalistlik yapmıştır. Üniversiteyi kazandığı yıl yani 1996’da TRT tarafından açılan Amatör Ses Yarışmasında Marmara Bölge 1. Si seçilmiştir. İki sene sonra 1998’de TRT İstanbul Radyosu’nda ses sanatçısı olarak çalışmaya başlamıştır. 2001’de konservatuvardan bölüm 1.si olarak mezun olmuş ve aynı sene müzik öğretmeni olarak çalışmaya başlamıştır.

2004 senesinde Yaşamın Sesi isimli albüm çalışmasında solist olarak yer almış, 2005’te kurulmuş olan Cemal Reşit Rey Türk Müziği topluluğuna katılmıştır. TRT İstanbul Radyosu’nda Solistlerden Birer Şarkı ve Solistler Geçidi adlı programların prodüktörlüğünü üstlenmiştir. 2007 senesinde İstanbul adlı fantazi müziklerden oluşan albümü müzik severler ile buluşturmuştur. Aynı sene Almanya Hannover’da düzenlenmiş olan devlet zirvesinde konser vermiş yine aynı yıl Göster Kendini ve Lezzet Durağı isimli programların sunuculuğunu üstlenmiştir. Ayrıca çeşitli mekanlarda sahne almıştır. Günümüzde hafta içi Cuma akşamları saat 21:00 ‘da TRT Müzik ekranlarında yayınlanan Akşam Sefası adlı programda eserler seslendirmektedir.

Yakup İçöz ile evlidir ve bu evliliğinden Azra isminde bir kızı vardır.

1 Yorum

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz