Sasa Serap

2

Sasa Serap (Serap Ekinci) hakkında merak edilen soruların cevapları. Uzun süre öğretmenlik yapmıştır. Ailesinden birçok kişi müzik ile uğraşmakta olduğu için oda yönünü müziğe doğru çevirmiştir. Halk Müziği sanatçısı Serap Ekinci kimdir? aslen nereli? kaç yaşında? eğitimi. Kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Sasa Serap Kimdir? Aslen Nereli?

1989 yılının Eylül ayında dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Diyarbakır’lıdır, öğretmen bir anne ve memur bir babanın evladıdır. Gaziantep Üniversitesi’nde Ses Eğitimi Bölümü’nde okumuştur. Uzun bir süre öğretmenlik yapan Serap Ekinci, müzik dünyasında Sasa Serap ismini kullanmaktadır. Anlamı ise Sasa’nın Sümerce İlkbahar Çimenlerinin Sesi ‘dir. Aynı zamanda Gılgamış Destanı’nda geçen bir kadının da ismidir. Lise döneminde okuduğu bu kitap dan çok etkilenmiş, ilerde şarkı söylersem bu ismi kullanacağım demiştir kendisine.

Lise yıllarında TRT GAP Diyarbakır Radyosu Gençlik Korosunun açtığı sınavı kazanmış ve profesyonel müzik kariyerine adım atmıştır. Ardından konservatuar eğitimi almış ve Diyarbakır’ın Çınar İlçesi’ne atanmıştır. Çınar İlçesi’nde öğretmenlik süreci başlamış 15 Temmuz’un ardından OHAL Kanun Hükümde Kararnameleri (KHK) ile ihraç edilen binlerce Eğitim Sen üyesi öğretmenden birisi olmuştur. Ünlü sanatçı Paul Dwyer ile Maden Dağı’nı seslendirmiştir.

Tekrar mesleğine dönmek istediğini belirten Sasa Serap başarılı müzik kariyerinide sürdürmektedir. Başka dillerde şarkılar söyletmek, öğretmek, müzik bunun için en güzel araç demiştir. Ayrıca siyaset ile de ilgili şu açıklamalar da bulunmuştur. “Müzisyenlerin politikayla işi olmaz” gibi sözler söylüyorlar. İnsansak ve yaşıyorsak politikanın dışında yer alamayız.” açıklamasında bulunmuştur.

KHK mağduru olan Serap Ekinci öğretmenliğinin 5. yılında iken bu meslekten ihraç edilmiştir. İhraç edildikten sonra müzik kariyerine daha fazla ağırlık vermiş, müzik, dayanışma ve mücadele ile daha da çok güçlendiğini dile getirmiştir.

İlginizi Çekebilir :   Simge Pınar

sasaofficial isminde bir youtube kanalı bulunmaktadır. Abone sayısı 72,8 B. Ayrıca @sasaserapofficial olarak kullandığı resmi instagram hesabında ki takipçi sayısı 70,6bin civarındadır.


2 Yorumlar

  1. İstanbul mektup ta sesini canlı canlı dinlemek nasip oldu bu kadar mütevazi bu kadar kibar bir kişiliğine harika ötesi konseriyle bizi mest eden müthiş bir sanatçı 😍😍

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz