Ara Güler

Ara Güler aslen nereli? kaç yaşında öldü? Çalışmaları, eğitimi, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

Ünlü fotoğrafçı ve yazar Ara Güler 1928 yılında İstanbul Beyoğlu’nda dünyaya gelmiştir. Geçmişten günümüze bir çok ödülü bulunan usta yazar 1951 senesinde Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun olmuştur.

İlk olarak mesleki hayatına 1950 yılında gazeteci olarak adım atan Ara Güler İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tahsilini sürdürürken özellikle fotoğrafçılık yapmak istemiş ve hayatına bu yönde devam etme kararı vermiştir.

1958 yılında Time-Life, Paris-Match ve Der Stern Dergilerinde yakın doğu foto muhabiri olarak çalışmaya başlamış, daha önce 1954’te Hayat Dergisinde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmıştır.

1961 senesinde İngiltere’de yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından birisi olarak tanımlamıştır.

1972 yılında Paris Ulusal Kitaplıkta sergisi açılmış, 1975’te Amerika’ya davet edilmiş ve bir çok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çekmiş Yaratıcı Amerikalılar isimli sergide dünyanın bir çok kentinde sergilenmiştir. Aynı sene Yavuz zırhlısının sökülmesi üzerine Kahramanın Sonu isimli belgesel filmi çekmiştir. 1979 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Foto Muhabirliği dalında 1.lik ödülüne layık görülmüştür.

Baba tarafından aslen Giresun Şebinkarahisar Yaycı Köyü’ndendir. Türkiye Ermenisi gazeteci, foto muhabiri ve yazar’dır.

Ara Güler evlilik hayatı;

İlk evliliğini 1975 yılında Perihan Hanım ile yapmış evliliği 4 yıl sonra son bulmuştur. 2. evliliğini ise 1980 yılında tanıştığı Suna Taşkıran ile 1984 yılında gerçekleştirmiştir. Bu evliliği Suna Hanımın 2010 yılında vefatına kadar sürmüştür. Eşi Suna Taşkıran, Cumhuriyetin kurucularından Samet Ağaoğlu’nun torunu’dur. 30 sene boyunca Suna Hanım ile birlikte dünyayı gezmişlerdir. Ara Güler’in bu iki evliliğinden de çocuğu olmamıştır.

Ölümü;

Uzun süredir kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği ve periferik arter hastalığı nedeni ile tedavi görmüştür. En son Şişli Florance Nightingale Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde kaldırılan usta isim 17 Ekim 2018 tarihinde saat 23.20 sularında 90 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

Bazı Kitapları; Babil’den sonra Yaşayacağız, Aphrodisias Çığlığı, Kumkapı Ermeni Balıkçıları, We Will Live After Babylon, Bir Devir Böyle Geçti Kalanlara Selam Olsun, Call of Aphrodisias, Ara’dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti, İstanbul, Beyaz Güvercinli Adam, Yüzlerinde Yeryüzü, Sebastiao Salgado, Balıkesir: Bitek Kent.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz