Rahmi Koç

İş Adamı Rahmi Koç 1930 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı olan Rahmi Koç görevini babası Vehbi Koç’tan devralmıştır.

2003 yılında ise oğlu Mustafa Koç’a işlerini devretmiş ardından 2004 yılında denize açılmış ve 2 sene boyunca dünya turu yapmıştır.

4 kardeş olan Rahmi Koç ailenin ikinci çocuğudur. Annesi Sadberk Koç, kardeşleri ise Semahat Arsel, Sevgi Gönül ve Suna Kıraç‘tır. Doğup büyüdüğü şehir Ankara’da ilköğretim eğitimini tamamlamış ardından Robert Koleji ve Amerika’da, Johns Hopkins University B.A. Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümünde eğitim görmüştür.

1957 yılında Çiğdem Meserretçioğlu ile evlenmiş 1973 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden Mustafa Koç, Ömer Koç ve Ali Koç isimlerinde üç oğlu vardır. Büyük oğlu Mustafa Koç 2016 yılında kalp krizi nedeni ile yaşamını yitirmiştir.

Dedesi Koçzade Hacı Mustafa Efendi, babasının annesi ise Hacı Rıfat Efendi’nin kızı Fatma Hanım’dır. Baba tarafından aslen üç asırlık, anne tarafından ise altı asırlık II. Murad zamanında etkili olan Hacı Bayram-ı Veli sülalesine mensuptur. Ankara‘da Çoraklık semti nüfusuna bağlıdır.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz