Fatma Korkutata

Fatma Korkutata aslen nereli? kaç yaşında? kimdir? kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1981 yılında dünyaya gelen Fatma Korkutata baba tarafından aslen Bingöl’lüdür ve Bingöl’de doğmuştur. Beyaz Tv ekranlarında yönetmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Ortaokul ve Lise tahsilini memleketi Bingöl İmam Hatip Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini ise önce İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler İşletme ve ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü ile tamamlamıştır.

İlkokul ve Lise eğitim dönemlerinden itibaren yazma kabiliyeti ön plana çıkan Fatma Korkutata, almış olduğu ödüller ile kendisini gazetecilik ve edebiyat dünyasının içinde bulmuştur. Bir çok haber sitesi ve dergide yazılar yazmış, şiirleri yayınlanmıştır. Günümüze kadar 500’den fazla şiir’in altına imzasını atmıştır.

Fatma Korkutata çalışma hayatı;

Bir dönem Bingöl Gazetesi bünyesinde köşe yazarlığı ile birlikte gazetelerde Kültür-Sanat Editörlüğü yapmıştır. Üniversite eğitiminin ardından, Yeni Şafak Gazetesi’nde Kültür – Sanat sayfasında yazmaya başlamıtır. Sonrasında ise memleket hasretinden esinlenerek hikayeleştirdiği “Bingöl” konulu 2. senaryosunu kaleme almıştır.

Malatya’da İnönü üniversitesinde okuduğu dönemde Ömer Lütfi Mete, Osman Sınav gibi senarist ve yapımcıların yer aldığı Malatya Konulu senaryo yarışmasına davet edilmiş ancak yarışmaya senaryosunu göndermekten vazgeçmiştir. Yine üniversite eğitimi döneminde TRT 2 Ankara televizyonunca yayınlanan “Kum Saati” isimli haftalık belgesel programının “Değirmen “ adlı belgeselinin 15 günlük çekiminde yer almıştır.

Daha sonra 2016 yılının Şubat ayında, TV5’te başladığı görevini Yapımcı-Yönetmen ve Metin Yazarı olarak devam ettirmiştir.

Aydan Şener, Orhan Hakalmaz, Ömer Lütfi Mete, Birol Güven ve Cüneyt Arkın belgesellerini çekmiştir. Ayrıca Metin Akpınar, Ayla Algan, Emel Sayın, Halit Akçatepe, Erol Günaydın, Yıldız Kenter, Süleyman Turan gibi sanatçıların röportajlarının yer aldığı 2 bölümlük Zeki Alasya Belgeselini çekmiş ve hazırlamıştır.

2010’da Adım Adım Bingöl isimli belgeselin yazarlığını ve genel koordinatörlüğünü, 2011’de ise Bingöl Dört Dağ İçinde adlı belgesenin metin yazarlığını ve yönetmenliğini üstlenmiştir. Ayrıca bir kaç sanatçının klip çalışmalarında yönetmen olarak bulunmuştur.

2011 yılının Şubat ayında Beyaz TV İstanbul kadrosuna katılmıştır. İç Yapımlar bünyesinde Yönetmen, Prodüktör olarak Türkiye’nin nabzını tutan ve ünü sınırları aşan birçok siyaset-tartışma programlarına imzasını atmıştır. Beyaz TV’de Siyaset Programlarından sorumlu Yapımcı-Yönetmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Haber, Spor, Belgesel, Aktüel- Gezi Programları ve Sinema programlarının Yapımcılık ve yönetmenliğini üstlenmiştir. Günümüzde Hüseyin Gülerce ile Ortak Akıl, Dinamit, Ne Var Ne Yok ve Sağlık Zamanı Programının Yönetmenliğini devam ettirmektedir.

Fatma Korkutata aldığı bazı ödüller;

8 MART 2014 Dünya Kadınlar Günü’nde FİLM SAN VAKFI-AİLE SOSYAL POLİTİKALAR VE DARÜLACEZE tarafından ULUSAL BASININ EN BAŞARILI YÖNETMENİ ödülü,

Ak parti Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Bingöl Milletvekili Dr. Cevdet Yılmaz’dan bir çok ödül almıştır. 2014 Kasım- Feshane Bingöl Tanıtım Günleri- Başarılı Yönetmen Ödülü, 2012 Bingöllüler Gecesi’nde BEYAZ TV-ulusal basında en başarılı Yönetmen Ödülü, 2008’de Fransa’da düzenlenen uluslararası festivalde dönemin Milletvekili olan Fransa Bakanı Damien Meslot tarafından başarılı Yönetmen plaketleri, aldığı sadece ödüllerden bir kaçıdır.

Bunca ödülün yanı sıra, 1 Mayıs 2003 tarihinde meydana gelen Bingöl Depremi’ndeki başarısı nedeni ile 2004 yılında AKUT VE TOG tarafından başarılı gazeteci plaketi ile ödüllendirilmiştir.

Fatma Korkutata Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Başkan Yardımcılığını yaptığı KADEM’de (Kadın ve Demokrasi Derneği) Basın Komisyonu Üyesidir. 6 – 17 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Tarabya’da, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen, davetli ülkelerden gelen G20 üye devletlerinin destekleri ve temsilcilerinin katılımlarıyla gerçekleşen ilk W20 / G20 Zirvesine delege olarak katılmıştır.


Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz