Metin Akpınar

Usta Sanatçı Metin Akpınar 2 Kasım 1941 yılında Aksaray’da Çingene Hakkı’nın Konağı adı ile bilinen İbrahim Etem Kimyaevi’nin çalışanlarının lojmanı olan bir evde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.

Pertevniyal Lisesinde eğitim görmüş ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi’nden mezun olmuştur.

1964 senesinde Ulvi Uraz tiyatrosunda Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım profesyonel oyununa imza atan Akpınar, 1967 yılında Türkiye’nin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer almıştır.

Kurulduğu andan kapanma tarihine kadar tiyatronun idari müdürlüğünü üstlenen Metin Akpınar geçmiş yıllarda özellikle Zeki Alasya ile birlikte rol aldığı sinema filmleri ile büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

17 Şubat 1961 yılında Göksel Özdoğdu ile evlenmiş ancak daha sonra ayrılmıştır. 2018 yılında ise Mehmed Bir Cihan Fatihi isimli dizinin oyuncu kadrosuna dahil olduğu belirtilmiştir.

Metin Akpınar oynadığı sinema ve diziler;

Tatlı Dillim, Canım Kardeşim, Oh Olsun, Yalancı Yarim, Hasret, Köyden İndim Şehire, Mirasyediler, Salak Milyoner, Beş Milyoncuk Borç versene, Nereden Çıktı Bu Velet, Güler Misin Ağlar Mısın, Her Gönülde Bir Aslan Yatar, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Petrol Kralları, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Baş Belası, Görgüsüzler, Şaka Yapma, Davetsiz Misafir, Dönme Dolap, Hastane, Yerim Seni, Güle Güle, Propaganda, Abuzer Kadayıf, Baykuşların Saltanatı, Rus Gelin, Eğreti Gelin, Döngel Karhanesi, Çat Kapı, Eve Giden Yol 1914, Anında Görüntü Show, Papatyam ve Aşkın Halleri.

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz