Cansever

Cansever arabesk dünyasının sevilen seslerindendir. Müzik dünyasında farklı yorumu ve sesi ile milyonlarca hayrana sahip olan Cansever, böyle olunca bir çok soru ile de merak konusu olmaktadır. Kimdir? kaç yaşında? aslen nereli? özgeçmişi gibi soruların cevapları.

Cansever 1967 yılında Makedonya, Veles şehrinde dünyaya gelmiştir. 7 çocukluk bir ailenin en küçük evladıdır. Gerçek ismi, Dzansever Dalipova’dır.

Çocukluk yıllarında babası Makedonya’da tarlalarda ırgatlık yaparak ailesinin geçimini sağlamıştır. Henüz 12 yaşında iken sokakta, çocuklar tarafından bir sopanın gözüne isabet etmesi sonucu tek gözünü yitirmiştir.

Yine de hayallerinden vazgeçmemiş, müzik her dönem kalbinin köşesinde yer etmiştir. 1992 yılında ise müzik aşkını profesyonelliğe dökebilmiş ve ülkesinde Kemano Başal E Romenge ismi ile ilk albümünü müzik severler ile buluşturmuştur. Bu şarkı ile büyük beğeni kazanmış ve toplam da sadece Makedonya’da 8 albüm çalışmasını altına imzasını atmıştır.

Cansever Türkiye macerası;

1997 ise Türkiye’de katıldığı İbo Show programında Kara Çadır şarkısını kendisine has özgü bir yorum ile seslendirmiş ve taraflı tarafsız müzik severler tarafından takdirle karşılanmıştır. O program ile Türkiye macerasına adım atan Cansever günümüze kadar Meçhul, Cemalim, Yollar Hasta Ben Yorgunum, Gönlümüzdeki Türküler, Hala Seviyorum, İçimden Geldiği Gibi, Farklı Yorum adları ile 7 albüme imzasını atmıştır.

2009 yılında ise Bulgaristan’da Roveno O Note adı ile bir albüm çıkaran Cansever, müzik kariyerinin yükselişinin yanı sıra 24 yaşında iken yakalandığı rahatsızlık ile de mücadele etmek zorunda kalmıştır.

1994 senesinde, Morbus Behterew ismi verilen bir tür romatizma hastalığı Cansever’in iki büklüm olmasına neden olmuştur. 15 sene boyunca Türkiye’de tedavi imkanı bulamamış ardından, 2007 yılında Almanya’ya yerleşmek zorunda kalmıştır. 22 Mayıs 2009 tarihinde ise Almanya’da ameliyat olmuş ve kamburluk sorunundan kurtulmuştur.

Sağlık sorunları ve müzik hayatı ile her daim gündemde kalmıştır. Ancak özellikle 2005 senesinde Gelinim Olur musun isimli yarışmada Ata ve annesi Semra Hanım ile tanışmıştır. Adana’ya konsere giderken Ata’da onunla gitmiştir. Daha sonra Ata’nın Adana’da otel’de uyuşturucu sonucu ölmesi neticesinde Cansever suçlanmıştır.

2013 yılında Hey Denysha adlı yabancı şarkıyı seslendirmiş ve klip çekmiştir, bu şarkının ardından sosyal medya deyimi yerindeyse yıkılmıştır.

Şuanda (2021) menajerlik ve yapımlarına VOVO Media ile yürütmekte olduğu bilinmektedir.

Albümleri :

2021 – Sen Kaybettin
2021 – Şeytan Diyor Ki
2020 – Aç Kapıyı
2020 – Cansever CE
2016 – Doya Doya Arabesk
2016 – Kral Arabesk
2013 – Ben Ne Günler Gördüm
2011 – Gipsy (Çingene)
2009 – Roveno O Note
2009 – Yollar Hasta Ben Yorgunum
2006 – Farklı Yorum
2004 – İçimden Geldiği Gibi
2002 – Gönlümüzdeki Türküler
2002 – Hala Seviyorum
2002 – Cemalim
1997 – Meçhul

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz