Dilaver Gür

Dilaver Gür Hababam Sınıfı serileri ile tanınan usta oyuncularımızdandır. Peki kaç yaşında? aslen nereli? evli mi? eğitimi, oynadığı sinema filmleri, kısaca hayatı ve biyografi bilgileri.

1949 yılının Ekim ayında dünyaya gelen Dilaver Gür aslen Malatya’lıdır ve Malatya’da dünyaya gelmiştir. Günümüzde yaşantısını da doğup büyüdüğü memleketi Malatya’da sürdürmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Bölümü’nden mezun olmuştur. Üniversite eğitimi döneminde iken Yeşilçam sinema dünyasının unutulmaz filmlerinden olan Hababam Sınıfı’nda rol almıştır. Ayrıca 1975 senesinde Ah Nerede adlı sinema filminin de oyuncu kadrosunda yer almıştır.

Üniversite mezuniyetinin ardından Serbest İnşaat Mühendisi olarak iş hayatını sürdürmüştür. Günümüzde halen Mühendis olarak sinema dünyasından uzak bir şekilde yaşantısını sürdüren Dilaver Gür evli ve 2 çocuk babasıdır.

Usta oyuncunun diğer bir yandan, Malatya Doğanşehirliler Derneği Başkanlığı, Tenis Federasyonu Malatya İl Temsilciliği ve TV MALATYA’da program yapımcılığı ve Spor Yazarlığı yaptığı belirtilmektedir.

Hababam Sınıfı sinema serisinde en arka sırada oturan ve gerçek bir kopya ustası olan Dilaver karakterine hayat vermiştir. Filmde aşağından Hafize Ana (Adile Naşit)’ın değiştirdiği kopya kağıtlarını iple yukarı çekmesi hala hafızalarda yer almaktadır. Ayrıca Beden Eğitimi derslerinde maç yaptıkları zaman Dilaver yazılı bir sarı Tişört giymesi de gözlerden kaçmamıştır. Filmde Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tuncay Akça, Şener Şen, Cengiz Nezir, Feridun Şavlı ve Ahmet Arıman gibi bir çok usta isim rol almıştır.


Oynadığı sinema filmleri;

1975 – Ah Nerede (Kumarbaz)
1975 – Hababam Sınıfı (Dilaver)
1975 – Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (Dilaver)
1976 – Hababam Sınıfı Uyanıyor (Dilaver)

Cevap Yaz

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya giriniz